"Sürücü ehliyet sınavlarında yönetmelik ihlallerine ilişkin iddialar araştırılıyor mu?"

Levent Gök: "Kırsal kesimde dosya üzerinden yürütülen sınavlarla "B" Tipi ehliyete hak kazananların şehir merkezlerinde sık sık ölümlü, yaralamalı ve hasarlı kazalara karıştıkları iddiaları araştırılarak gerekli önlemler alınacak mıdır?"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 05.03.2015

Levent Gök
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

1- Karayolları Trafik Kanununun 123 üncü maddesi ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre çalışan sürücü kursu sayısı iller ve ilçeler itibariyle kaç adettir?
2- Otomobil, minibüs ve kamyonet kullanacaklar için "B" sınıfı sertifika sınavları yılda kaç kez yapılmaktadır? Yurdun her yerinde aynı zaman diliminde mi yapılmaktadır?
3- Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin katılmadığı sınavlar olduğu yolundaki iddialar, şikâyetler bakanlığınıza ulaştı mı? Ulaştı ise ne işlem yapılmıştır?
4- Teorik ve direksiyon sınavlarının dosya üzerinde tamamlandığı yolundaki yaygın söylentiler üzerine bakanlığınızca alınmış önlemler nelerdir?
5- Kırsal kesimde dosya üzerinden yürütülen sınavlarla "B" Tipi ehliyete hak kazananların şehir merkezlerinde sık sık ölümlü, yaralamalı ve hasarlı kazalara karıştıkları iddiaları araştırılarak gerekli önlemler alınacak mıdır?"

    Perşembe, 05 Mart 2015 15:26

Bağlantılı Konular