"Van'da cezaevi yönetiminin çocuklara baskı ve şiddet uyguladığı iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Van'da Kobani gösterileri sırasında gözaltına alınan G.T adlı çocuğa şiddet ve cinsel taciz uygulandığı iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Kobani protestoları sırasında Van'da gözaltına alınan G.T adındaki çocuk tutuklu, gözaltında yaşadıklarını yazarak Avukat Yıldırım Ayaz ve Avukat Cihan Yaman'a vermiştir. G.T, "Gözaltına alındığımda akrep denilen araca bindirildim. 30 polis ifademi almaya çalıştı. Araca bindirilirken, araçtan indirilirken şiddet maruz kaldım. Beni tekmeleyerek götürdüler. Beni emniyete götürdüler. İki polis yanıma gelip, 'Biz savcıyız' deyip soru sormaya başladı. O sırada bir başka polis camdan komiserim diye hitap edince soru soranların savcı değil, polis olduğunu anladım." dedi.

G.T, polisin kendisini, "Seni askere teslim ederiz. Erek dağına götürüp gömerler" sözleri ile tehdit ettiğini belirtti. Polisin kendisine sadece şiddet değil, cinsel taciz de uyguladığını ifade eden G.T, "Bir başka polis bana iyi bir niyetle yaklaştığını göstererek beni arabaya bindirdi ve yanaşmaya başladı. Ben de niyetinin kötü olduğunu anlayınca bağırdım. Bir başka polis gelip beni bu durumdan kurtardı. O sırada o korkuyla ne ifade verdiğimi hatırlamıyorum dedi. Gözaltına alınarak cezaevine konulan çocukların yoğun baskı ile karşılaştıklarını belirten Avukat Cihan Yaman, sadece G.T'nin değil, cezaevinde olan çocukların cezaevi yönetimi tarafından baskı ve şiddete maruz kaldığını söylemiştir. Cezaevinde olan çocukların tümünün şiddete maruz kaldığı için psikolojik sorunlar yaşadığını anlatan Yaman, R.K adındaki kız çocuğunun yaşadığı baskıdan dolayı psikolojik sorunlar yaşadığı ve kendine zarar vermeye başladığını anlattı.

Bu bağlamda;
1- Van'da Kobani gösterileri sırasında gözaltına alınan G.T adlı çocuğa şiddet ve cinsel taciz uygulandığı iddiası doğru mudur?
2- İddialar ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturmanın akıbeti nedir?
3- İddalar ile ilgili soruşturma kapsamına alınan kamu görevlileri kimlerdir?
4- 30 polisin ifade aldığı, polisin kendini savcı gibi tanıttığı, tekmeleyerek polis aracına götürüldüğü, polis aracında tacizde bulunulduğu, tehdit edildiği iddiası doğru mudur?
5- Kobani protestocusu G.T'yi sorgulayan polisler kimlerdir?
6- Van'da Kobani gösterileri sırasında kaç çocuk gözaltına alınmıştır, tutuklanmıştır ve çocuklar hangi cezalara çarptırılmıştır?
7- Van'da cezaevi yönetiminin çocuklara baskı ve şiddet uyguladığı iddiası doğru mudur?
8- İddalar ile ilgili cezaevi yönetimi hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
9- 2010-2015 yılları arasında gözaltında polis tarafından cinsel tacize uğradığını iddia eden kişi sayısı nedir? Bu iddialar ile ilgili kaç polis memuru hakkında soruşturma başlatılmıştır? Polisler hangi cezaları almıştır?
10- Gözaltında cinsel taciz gibi hassas bir konuda Emniyet Genel Müdürlüğü neden gerekli tedbirleri almamaktadır?
11- Van'daki cezaevinde çocukların şiddet ve baskıdan dolayı psikolojilerinin bozulduğu ve kendilerine zarar verdikleri iddiası doğru mudur?"

    Salı, 03 Mart 2015 14:26

Bağlantılı Konular