Cihaner: "IŞİD'in Ankara'da savaşçı topladığı doğru mu?"

İlhan Cihaner, İçişleri Bakanı Ala'ya, "IŞİD'e Ankara'da savaşçı toplandığına ilişkin olarak çıkan haberlerde yer alan Ankara'da Hacı Bayram Camii çevresinde İstanbul'da çeşitli semtlerde, Hatay'da, Gaziantep'te ve Urfa'da kolluk kuvvetleri ne gibi denetimler yapmaktadır?" diye sordu.

Bakan Ala'nın yazılı cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  Bursa'da 22 Şubat 2015 tarihinde düzenlenen AKP İl Gençlik Kolları 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada 'Zannetmeyin ki DAİŞ'e katılanlar sadece Amerika ve Avrupa'nın bazı ülkelerinden veya Çeçenistan, Kazakistan'dandır. Çok yakınımızdan, Yalova'dan, bir başka yerden. Sayılarının şu anda bin civarında olduğunu zannettiğimiz bu gençler de aldatılarak götürülüyor. Sonra öldüklerini haber alıyoruz da 'Şu şehirden gitmiş, anası babası da filandı' diyorlar.' Demiştir" diyerek şöyle devam etti:

"Suriye ve Irak'ta terör estiren, halkları katleden IŞİD'in üyelerinin, komutanlarının Türkiye'de faaliyette bulunduğu savaşmak için sempatizan topladığına ilişkin bilgiler basında yer almaktadır. Haberlerde, bu kişilerin Ankara'da Hacı Bayram Camii çevresinde İstanbul'da çeşitli semtlerde, Hatay'da, Gaziantep'te ve Urfa'da çeşitli dernek ve vakıf adı altında faaliyetlerde bulunduğu da belirtilmektedir. Hatta IŞİD adına çalışma yapan kurumların, kişilerin isimleri bile yazılmaktadır."

Bu bilgilerin doğru olup olmadığını soran Cihaner şu konularda bilgi istedi:

1- IŞİD'e Ankara'da savaşçı toplandığına ilişkin olarak çıkan haberlerde yer alan Ankara'da Hacı Bayram Camii çevresinde İstanbul'da çeşitli semtlerde, Hatay'da, Gaziantep'te ve Urfa'da kolluk kuvvetleri ne gibi denetimler yapmaktadır?
2- Yapılan denetimler ve istihbarat çalışmaları sonucunda bu yerlerde IŞİD'e savaşçı topladığı iddia edilen kaç kişi hakkında adli işlem yapılmış ve yargılama başlatılmıştır?
3- Ankara'da Hacı Bayram Camii çevresinde İstanbul'da çeşitli semtlerde, Hatay'da, Gaziantep'te ve Urfa'da IŞİD'de savaşçı gönderdiğine ilişkin haber çıkan kişilerin ve kurumların bilgisine başvurulmuş mudur, bunlarla ilgili adli süreç başlatılmış mıdır?
4- Haberlerde açıkça adı yazan kişiler sınırlardan nasıl bu kadar kolayca girip çıkmaktadır?"

    Salı, 03 Mart 2015 11:12

Bağlantılı Konular