Çıray, kimyasal tetkik cihazlarını sordu

Aytun Çıray, Müezzinoğlu'na "Kimyasal tetkik cihazları cumhurbaşkanlığı için mi?" diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kimyasal tetkik cihazlarını Meclis Gündemine taşıdı.

Aytun Çıray, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından gaz kromatografisi/kütle spektroskopisi cihazları aldığını, cihazların her bir bileşenin yapısal olarak tanımlanmasında yardımcı olduğunu belirtti. Cihazların düşük miktarlardaki örneklerin tanımlanması, güçlü yapısal analiz, hızlı analiz süresi gibi önemli avantajlarının bulunduğunu belirten Çıray, alınan cihazların kimya alanında gazların, uçucu maddelerin, zehirli maddelerin, uyuşturucuların, steroidlerin, ilaçların, gıda maddelerinin ve petrol ürünlerinin analizleri ve ayrılmasında kullanıldığını kaydetti.

Aytun Çıray, söz konusu cihazların adli tıpta ve uyuşturucu madde analizinde de sık kullanıldığını ifade ederken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan şu soruların yanıtını istedi:

1- Bakanlığınız tarafından alımı yapılan gaz kromatografisi/kütle spektroskopisi cihazı ve ekleri, kamuoyunda kaçak saray diye bilinen Cumhurbaşkanlığı Beştepe kampüsünde mi kullanılacaktır?
2- Bu cihazların alımında örtülü ödenek kullanılmış mıdır?
3- Başkanlık sistemi ile yönetilen ABD'de başkanların sağlıklarını ilgilendiren bilgi ve bulgular kamuoyuna açıktır. Bu cihazlarla yapılacak olan Cumhurbaşkanı ile ilgili analizlerin sonuçları kamuoyuna açıklanacak mıdır?"

    Salı, 03 Mart 2015 11:03

Bağlantılı Konular