"Onur Önal'ın diğer çocuklar tarafından gardiyanların gözü önünde öldüresiye dövüldüğü iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı'na sordu: "Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevinde memurun mahkumlara Onur Öcalın sandalyeden düştüğünü söylemeleri için tehdit ettiği iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'ne 20 Mayıs 2014'te giren 15 yaşındaki Onur Önal'ın üç ay sonra koğuşundaki diğer çocuklar tarafından gardiyanların gözü önünde öldüresiye dövüldüğü idda edilmektedir. Onur'un ölümünün üzerinden 5 ay geçmesine karşın savcılık, olay günü görevli olan infaz koruma memurlarının ifadesine bile başvurmadı. Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi Müdürlüğü'nden savcılığa gönderilen resmi yazıda Onur Önal'ın, 31 Ağustos 2014'te, koğuşunun mescitinde düşerek bayıldığı, bu nedenle hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Resmi kayıtlara göre Onur, hastaneye olaydan bir gün sonra götürüldü. Hasta kabul notlarında şu ifadeler aldı:"Hapishanede namaz kılarken nöbet geçirmiş. Hapishane hastanesinde bir ampul diazem ve 1 ampul novalgin yapılmış. Kasılmalarının ve bilinç bulanıklığı olması nedeniyle, jandarma tarafından acile getirilmiş… Hasta saat 22.00'de operasyona alınmış ve sonrasında yoğun bakıma kabul edildi." Onur'un koğuş arkadaşı R.Ü, ifadesinde "Mescitin içinde kameranın görmediği bir yer var. M.Ö'nün burada Onur'un kafasını duvara çarptığını gördüm. Kafasını iki eliyle tutmuş, sert bir şekilde duvara vuruyordu. Saçının izi duvara çıkmıştı. Onur'un hiç sesi çıkmıyordu. C.B. de sonradan vurmuş" diye konuştu. Tanık B.P. ise "R.Ü. ile F.A, bana, mescitte Onur'a vuruyorlar, git kurtar dediler. Memur kamera görüntü odasında kitap okuyordu. Memura bu olayı söyledim. M.Ö. kameranın görmediği yerde Onur'a vuruyordu, bağırıyordu, anasına küfür ediyordu. Onur'un kafasını duvara vuruyordu. C.B. de namaz kılıyordu, namazını bozarak Onur'a saldırdı. Ayırdım. Onur sandalyeye oturdu, yarı baygındı. Sandalyeden düştü, sonra koğuşa memur geldi. M.Ö, bize Onur sandalyeden düştü deyin diye tehdit etti."

Bu bağlamda;
1- Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'ne 20 Mayıs 2014'te giren 15 yaşındaki Onur Önal'ın üç ay sonra koğuşundaki diğer çocuklar tarafından gardiyanların gözü önünde öldüresiye dövüldüğü iddiası doğru mudur?
2- Onur Öcalın ölümünün  üzerinden 5 ay geçmesine rağmen savcılığın, olay günü görevli olan infaz koruma memurlarının ifadesine bile başvurmadığı iddiası doğru mudur ?
3- Onur Öcal neden hayatını kaybetmiştir?
4- Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevinde bulunan mescitte kameraların görüntü alamadığı kısımlar olduğu iddiası doğru mudur?
5- İddia doğru ise Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevinde kameraların görüntü alamadığı başka bölümler bulunmakta mıdır?
6- Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevinde kameraların görüntü alamadığı bölümlerin olması yönetim zaafiyeti değil midir?
7- Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevinde memurun mahkumlara Onur Öcalın sandalyeden düştüğünü söylemeleri için tehdit ettiği iddiası doğru mudur?
8- Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevinde mahkumların birbirlerine insanlık dışı muamele yapmalarının engellenmesi için cezaevi yönetiminin aldığı tedbirler nelerdir?
9- Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevinde Onur Öcal'ın ölümü ile ilgili gerçekler neden örtülmek istenmektedir? Sorumlular hakkında idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır?"

    Cumartesi, 28 Şubat 2015 11:26

Bağlantılı Konular