Ağbaba, Cezaevi'nde dövülen Onur Ünal vakasını TBMM gündemine taşıdı

Veli Ağbaba: "Şakran Cezaevi'nde yaşanan olayların ardından böyle vahim bir iddianın ortaya çıkması sonucu Bakanlığınızın çocuk cezaevlerinde yaşanan şiddet, taciz, tecavüz ve ne yazık ki ölümler ile ilgili olarak bir çalışması olacak mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın Adalet Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verilen soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
Malatya Milletvekili

Şakran Çocuk Cezaevi'ndeki işkence iddiaları gündemdeyken, İstanbul'daki Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'ne 20 Mayıs 2014'te giren 15 yaşındaki Onur Önal'ın üç ay sonra koğuşundaki diğer çocuklar tarafından gardiyanların gözü önünde öldüresiye dövüldüğü ortaya çıktı. İstanbul Anadolu Başsavcılığı'ndaki dosyaya göre beyin kanaması nedeniyle koma halinde hastaneye kaldırılan Önal, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık bir ay yoğun bakımda tedavi gördü. Resmi kayıtlara göre Onur Önal, hastaneye olaydan bir gün sonra götürüldü ve 27 Eylül 2014'te yaşamını yitirdi. Onur Önal'ın ölümünün üzerinden 5 ay geçmesine karşın savcılık olay günü görevli olan infaz koruma memurlarının ifadesine bile başvurmadı.

Bu çerçeveden hareketle;
1- İstanbul'daki Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'ne 20 Mayıs 2014'te giren 15 yaşındaki Onur Önal'ın üç ay sonra koğuşundaki diğer çocuklar tarafından gardiyanların gözü önünde öldüresiye dövüldüğü iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise Onur Önal'ın dövülmesine göz yuman infaz koruma memurları hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturmanın güncel durumu nedir? İnfaz koruma memurlarının konuyla ilgili ifadeleri alınmış mıdır?
3- Onur Önal'ın beyin kanaması nedeniyle koma halinde hastaneye kaldırılması ve Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık bir ay yoğun bakımda tedavi gördüğü bilgisi doğru mudur?
4- Onur Önal'ın koğuş arkadaşı R.Ü "Mescitin içinde kameranın görmediği bir yer var. M.Ö'nün burada Onur'un kafasını duvara çarptığını gördüm. Kafasını iki eliyle tutmuş, sert bir şekilde duvara vuruyordu. Saçının izi duvara çıkmıştı. Onur'un hiç sesi çıkmıyordu. C.B. de sonradan vurmuş" diye ifade vermesine rağmen neden Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi Müdürlüğü'nden savcılığa gönderilen resmi yazıda Onur Önal'ın, 31 Ağustos 2014'te, koğuşunun mescitinde düşerek bayıldığı, bu nedenle hastaneye kaldırıldığı ifade edilmiştir?
5- Tanık B.P.'nin "R.Ü. ile F.A, bana, mescitte Onur'a vuruyorlar, git kurtar dediler. Memur kamera görüntü odasında kitap okuyordu. Memura bu olayı söyledim. M.Ö. kameranın görmediği yerde Onur'a vuruyordu, bağırıyordu, anasına küfür ediyordu. Onur'un kafasını duvara vuruyordu. C.B. de namaz kılıyordu, namazını bozarak Onur'a saldırdı. Ayırdım. Onur sandalyeye oturdu, yarı baygındı. Sandalyeden düştü, sonra koğuşa memur geldi. M.Ö, bize Onur sandalyeden düştü deyin diye tehdit etti." diye ifade vermesi neticesinde ilgili infaz koruma memuruna yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?  Başlatıldıysa soruşturmanın güncel durumu nedir?
6- Onur Önal'ı darp ettikleri söylenen iki çocuk hangi gerekçeyle 4 Eylül'de tekli odalara alınmıştır?
7- Cezaevi müdürlüğünün savcılığa gönderdiği resmi yazıda Onur Önal'ın namaz kıldığı esnada öldüğüne dair bilgiler araştırılmış mıdır? Bu iddiaların gerçekdışı olduğu ortaya çıktığında sorumlularla ilgili cezai işlem uygulanacak mıdır?
8- Şakran Cezaevi'nde yaşanan olayların ardından böyle vahim bir iddianın ortaya çıkması sonucu Bakanlığınızın çocuk cezaevlerinde yaşanan şiddet, taciz, tecavüz ve ne yazık ki ölümler ile ilgili olarak bir çalışması olacak mıdır?"

    Cuma, 27 Şubat 2015 15:16

Bağlantılı Konular