"Cezaevindeki çocuklara 'IŞİD terör örgütüne katılın' baskısı yapıldığı iddiası doğru mudur?"

CHP, Van M Tipi Kapalı Cezaevinde berber olarak getirilen bazı kişilerin tutuklu ve hükümlü çocuklara IŞİD terör örgütü propagandası yaptıkları iddiasını TBMM'nin gündemine getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Davutluoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu konuyla ilgili soru önergesi şöyle ;

1- Van M Tipi Kapalı Cezaevinde berber olarak getirilen bazı kişilerin tutuklu ve hükümlü çocuklara IŞİD terör örgütü propagandası yaptıkları iddiası doğru mudur?
2- Cezaevinde berberlik ve benzeri kurslar adı altında bu kursu veren kişilerin çocuklara "IŞİD terör örgütüne katılın" baskısı yapıldığı iddiası doğru mudur? İddialar doğruysa, bu kişiler kimlerdir?
3- Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 6 çocuğun, gözaltında ve cezaevinde taciz ve işkenceye maruz kaldığı ve travma yaşayan çocukların, tıbbi ve psikolojik destek yerine "Akli dengesi yerinde değil" denilerek Akıl Hastanesine yatırıldığı iddiası doğru mudur?
4- Yüksekova'da gözaltına alınan bir çocuğun, dipçik ile darp edildiği, gözaltında küfür ve hakaret dışında makatına cam şişe sokulmaya çalışıldığı iddiası doğru mudur?Avukatlara bilgi veren arkadaşları, bu çocuğun yaşadığı travmalardan kaynaklı sürekli altını ıslattığı ve cezaevi yönetiminin de, bu çocuğu  "Akli dengesi yerinde değil" diyerek Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderdiği iddiası doğru mudur?"

    Cuma, 27 Şubat 2015 13:57

Bağlantılı Konular