"Tacize uğrayan bu çocukların akli dengelerinin yitirdiklerinin tespiti hangi yöntemle yapılmıştır?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu'na sordu: "Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 6 çocuğun, gözaltında ve cezaevinde taciz ve işkenceye maruz kaldığı ve travma yaşayan çocukların, tıbbi ve psikolojik destek yerine "Akli dengesi yerinde değil" denilerek Akıl Hastanesine yatırıldığı iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 6 çocuğun, gözaltında ve cezaevinde taciz ve işkenceye maruz kaldığı ve travma yaşayan çocukların, tıbbi ve psikolojik destek yerine "Akli dengesi yerinde değil" denilerek Akıl Hastanesine yatırıldığı iddiası basına yansımıştır.

Bu bağlamda;
1- Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki 6 çocuğun, gözaltında ve cezaevinde taciz ve işkenceye maruz kaldığı ve travma yaşayan çocukların, tıbbi ve psikolojik destek yerine "Akli dengesi yerinde değil" denilerek Akıl Hastanesine yatırıldığı iddiası doğru mudur?
2- Yüksekova'da gözaltına alınan bir çocuğun, dipçik ile darp edildiği, gözaltında küfür ve hakaret dışında makatına cam şişe sokulmaya çalışıldığı iddiası doğru mudur?
3- Avukatlara bilgi veren arkadaşları, bu çocuğun yaşadığı travmalardan kaynaklı sürekli altını ıslattığı ve cezaevi yönetiminin de, bu çocuğu "Akli dengesi yerinde değil" diyerek Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderdiği iddiası doğru mudur?
4- Aynı zamanda bir kız çocuğunun gözaltında tacize maruz kaldığı ve bu sebepten psikolojik sorunlar yaşadığı ve kendisine zarar verdiği iddiası doğru mudur?
5- Bu çocukların akli dengelerinin yitirdiklerinin tespiti hangi yöntemle yapılmıştır? Bu olayların üstünün örtülmesi için çocukların Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine yatırıldığı iddiası doğru mudur?
6- Konu ile ilgili sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?"

    Çarşamba, 25 Şubat 2015 11:26

Bağlantılı Konular