"Devlet gözetimindeki tecavüz, devlet eliyle aklanmıştır"

CHP Cezaevi Komisyonu (CHP-CK) üyeleri Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Parti Meclisi Üyesi ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Erzincan Milletvekili Muharrem IŞIK, Pozantı'da yaşanan tecavüz vahşetinin sorumlusu olan devlet memurları hakkındaki davada takipsizlik kararı verilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Komisyon üyeleri, "Bu karar vicdanları yaralamıştır. Daha önce olayın sorumlusu cezaevi yöneticileri terfi ettirilmiş, hiçbir idari ceza almamışlardı. Olayda sorumluluğu bulunan cezaevi yöneticilerinin mutlaka cezalandırılması gerekirken, böyle bir karar verilmesi cezaevindeki şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının engellenmesini imkânsız kılacaktır. Bu karar ile devlet gözetimindeki tecavüz devlet eliyle aklanmıştır." dedi.

CHP-CK: Cezasızlık, tecavüzü devlet eliyle teşvik etmektir
Komisyon üyeleri "ortaya çıkan bu 'cezasızlık' durumu, tecavüzün devlet eliyle teşvik edilmesine sebep olacaktır." dedi.

Tecavüze uğrayan çocukları CHP-CK olarak Pozantı Cezaevinde 01.03.2012 tarihinde ziyaret ettiklerini, İnsan Hakları Derneği ve diğer dernek yöneticileri ile temaslarda bulunduklarını hatırlatan komisyon üyeleri, o zaman "devlet gözetiminde çocuklara tecavüz" edildiğini gündeme getirdiklerini ifade etiler. Çocuklara, çamaşır yıkattırıldığı, masaj yaptırıldığı, ayak yıkatıldığı, paspas sapı ile dayak atıldığı, koğuş temizliği yaptırıldığı, ayak tabanlarına sopalar ile vurulduğu, cinsel tacize ve tecavüzü uğradıkları iddialarını gündeme taşıdıklarını söyleyen Komisyon üyeleri "bu olaydaki takipsizlik, daha sonra Ceyhan, Antalya, Maltepe cezaevlerindeki tecavüz vakalarını tetiklemiştir. Şimdi verilen takipsizlik kararı ise cezaevinde çocuklara tecavüz edildiği gerçeğinin üstünü örtmeye çalışmaktır." dediler.

Cezaevini kapattırdık, dosyayı kapattırmayacağız
"2,5 yıl önce, Pozantı Cezaevindeki iddialar sonrası teşekkül olan Komisyonumuz, hazırladığı rapor sonucu cezaevinin kapatılmasını sağlamıştı." diyen Komisyon üyeleri, konunun Meclis gündemine taşınması ve sorumluların bulunması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ettiler. Komisyon üyeleri, tecavüz iddialarının soruşturulması hakkındaki bu takipsizlik kararının da takipçisi olacaklarını ve bu dosyanın kapatılmaması için ne gerekiyorsa yapacaklarını ilettiler.

    Salı, 24 Şubat 2015 11:01

Bağlantılı Konular