Gök: "Bu yasanın üzerine şiddet ve kan bulaşmıştır"

Levent Gök: "TBMM Başkanı'ndan Muhalefetin İçtüzükten kaynaklanan haklarını ihlal eden Meclis Başkanvekilleri ve milletvekillerimize ağır saldırılarda bulunan AKP milletvekilleri ile ilgili soruşturma açılmasını istedik."

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, MHP ve HDP grup başkanvekilleriyle birlikte "İç Güvenlik Paketi"ne ilişkin TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüştüklerini belirtti.

Günlerdir ülkeyi etkisi altına alan söz konusu paketin görüşülmesine başlamadan önce Meclis'in ciddi şekilde karıştığını kaydeden Gök, "Polis devleti ve AKP'nin kendi şiddetini artıracağı, muhalefeti ezeceği bir ortamın getirileceğine inandığımız bu yasayı, elimizden geldiğince her yerde anlatmaya çalıştık." dedi.

Paketin görüşmelerine başlanmadan Genel Kurul'a şiddet ve kan bulaştığını anlatan Gök, şöyle devam etti:

"Bu yasanın üzerine şiddet ve kan bulaşmıştır. Bu yasayla, milletin başına vurulmak istenen tokmak, önce Meclis'te muhalefet milletvekillerinin sırtlarına, göğüslerine, yüzlerine vurulmuştur. Milletvekilleri, AKP'li milletvekillerinin saldırısına, tehditlerine ve onların gözü dönmüş ağır baskılarına maruz kadı.

Bu yasa Meclis'te ciddi tartışmalar doğuracak. Nitekim öyle de olmuştur. Önceki gün 5 milletvekili arkadaşımız yaralandı. Bu durumda görüşmelerin ertelenmesi gerekirken AKP'nin, grup önerisinin görüşülmesindeki ısrarı anlamamız mümkün değil. 5 milletvekilinin yaralanması AKP'li milletvekillerinin ve Meclis Başkanvekili'nin umurunda olmamıştır.

Üç gündür, gerek Meclis Başkanvekili Sayın Ayşe Nur Bahçekapılı gerek Meclis Başkanvekili Sayın Sadık Yakut, uygulamaları ile AKP Grubu'nun esiri olmuşlardır. AKP Grubu'nun baskılarıyla karar alarak bu yasayı geçirmenin telaşı içinde olmuşlardır. Hepsi suç ortaklığı yapıyor. Uygulamaları ile tarafsızlıklarına gölge düşürdüler. Bu Başkanvekilleri ile görüşmelerin sürdürülmesi olanağı kalmamıştır.

Bugün üç grup başkanvekili olarak Sayın Çiçek'e bu görüşlerin tümünü aktardık. Kendisine, muhalefetin iç tüzükten kaynaklanan haklarını ihlal eden Meclis Başkanvekilleri hakkında işlem yapılmasını talep ettik. Ayrıca önceki gün milletvekillerimize ağır saldırılarda bulunan AKP milletvekilleri ile ilgili soruşturma açılmasını istedik. Böylesine gergin bir ortamda yasanın geri çekilmesi talebimizi ilettik.

Bizi dikkatle dinledi. 'Bu konuda ben elimden gelen uyarıyı yapacağım' diyerek bizlere yanıt verdi. Meclis'in saygınlığına uygun iç tüzükten kaynaklanan hakların kullanılmasına fırsat verecek yönetim anlayışı bekliyoruz. Haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Kaba kuvvetle, şiddet uygulayarak muhalefeti sindirmek isteyen varsa yanılıyor."


Levent Gök, söz konusu paketin yasalaşmaması için kendileri Meclis'te mücadele verirken, sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, sendikaların, baroların da bu konuda seslerini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

    Cuma, 20 Şubat 2015 16:11

Bağlantılı Konular