"Kepez Atatürk Anadolu Lisesi'nde "kısa etek timi" kurulacağı iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu'na sordu: "Öğrencileri, gençleri taciz, şiddet ve tecavüzden koruyabilmek adına Hükümetiniz tarafından etkili, sürekli ve akılcı yöntemler belirlenerek uygulanacak mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre, Antalya'da Varsak Lisesi'nden geçen hafta Kepez Atatürk Anadolu Lisesi'ne atanan müdür yardımcısı Filiz G.'nin, 9 Şubat Pazartesi günü okuldaki 31 sınıf başkanıyla toplantı yaptığı ve sınıf başkanlarının öğretmenlerine anlattığına göre müdür yardımcısı G.'nin, "Bu okulda kızlar mini etek giyiyor, tayt giyiyor, okul kıyafeti giymiyor. Bu tacize açık bir durum. Böyle giyerlerse tacizi hak ediyorlar. Okulda erkek öğrencilerden bir tim kuracağım. Erkekler mini etek giyen kızları önce uyaracak. Eğer devam ederlerse taciz yapılacak. Taciz edilip rahatsız olacaklarından düzgün giyinmeye başlayacaklar" dediği iddia edilmektedir.

Müdür yardımcısı Filiz G. ile bir öğretmen arasında söz konusu iddialara ilişkin konuşmanın, kurulun toplantı tutanakları kaydına da alındığı ve tutanakta Filiz G.'nin, "Evet söyledim. Aşırılıklara göz yumarsak, taciz edilirse kim suçludur" dediği yine iddialar arasındadır.

Bu bağlamda;

1- Antalya'da Varsak Lisesi'nden geçen hafta Kepez Atatürk Anadolu Lisesi'ne atanan müdür yardımcısı Filiz G.'nin, 9 Şubat Pazartesi günü okuldaki 31 sınıf başkanıyla toplantı yaptığı ve sınıf başkanlarının öğretmenlerine anlattığına göre müdür yardımcısı G.'nin, "Bu okulda kızlar mini etek giyiyor, tayt giyiyor, okul kıyafeti giymiyor. Bu tacize açık bir durum. Böyle giyerlerse tacizi hak ediyorlar. Okulda erkek öğrencilerden bir tim kuracağım. Erkekler mini etek giyen kızları önce uyaracak. Eğer devam ederlerse taciz yapılacak. Taciz edilip rahatsız olacaklarından düzgün giyinmeye başlayacaklar." dediği iddiası doğru mudur?
2- Müdür yardımcısı Filiz G. ile bir öğretmen arasında söz konusu iddialara ilişkin konuşmanın, kurulun toplantı tutanakları kaydına da alındığı ve tutanakta Filiz G.'nin, "Evet söyledim. Aşırılıklara göz yumarsak, taciz edilirse kim suçludur." dediği iddiası doğru mudur?
3- Kepez Atatürk Anadolu Lisesi'nde "kısa etek timi" kurulacağı iddiası doğru mudur?
4- Müdür yardımcısı Filiz G.'nin görüş alınması yönündeki taleplere "Öğrencilerimle konuştuğum her şey özelimdir" dediği iddiası doğru mudur?
5- İddialar doğru ise, konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?
6- Kısa etek timinin, kısa etek giyen kız öğrencilere önce sözlü uyarıda sonra ise tacizde bulunacağı iddiası doğru mudur?
7- İddialar doğru ise, tacizi tacizle önlemeye çalışmanın açıklaması nedir?
8- Öğrencileri, gençleri taciz, şiddet ve tecavüzden koruyabilmek adına Hükümetiniz tarafından etkili, sürekli ve akılcı yöntemler belirlenerek uygulanacak mıdır?"

    Perşembe, 19 Şubat 2015 16:01

Bağlantılı Konular