"Ülkede asayişsizlik varsa bu kanunların eksikliğinden kaynaklanıyor"

Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, İç Güvenlik Paketini eleştirerek, ülkede asayişsizlik, kamu düzeninde aşınma varsa bunun nedeninin eksik kanunlar değil, uygulama yanlışlıkları olduğunu söyledi.

Ali Serindağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gelecek hafta Meclis Genel Kurulu'na gelmesi beklenen İç Güvenlik Paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de asayişi sağlamak için yeterli mevzuatın bulunduğunu, ayrıca bir güvenlik paketine ihtiyaç olmadığını belirten Serindağ, "Ülkede asayişsizlik, kamu düzeninde aşınma varsa bu kanunların eksikliğinden uygulama yanlışlığından kaynaklanıyor." dedi.

Paketin amacının barışçıl gösterileri şiddetle bastırmak ve paralel yapıyla mücadele bahanesi altında Emniyette tasfiye gerçekleştirmek olduğunu ileri süren Serindağ, paketin yasalaşması halinde kamu düzeninin sağlanmasının değil, bozulmasının söz konusu olacağını ifade etti.

Kamu düzenin sağlanması için gerekli mevzuatın zaten olduğunu söyleyen Serindağ, hükümetin demokratik sınırları içinde hareket etmesi durumunda toplum huzurunun sağlanmasının önünde hiçbir engel olmadığını söyledi.

Ali Serindağ, "Demokrasinin uygulanmasını isteyen bir idarenin böyle bir tasarıyı getirmemesi gerekirdi. Zaman henüz var. Hükümet bir an önce bu tasarıyı gündeminden çekmelidir. Türkiye'nin gerçek gündemine dönülmelidir." diye konuştu.

Gaziantep'te esnafın barışçıl protestosuna polisin müdahale ettiğini, rütbeli bir polisin, bir başka polise fiziksel ve sözlü şiddet uygulayarak esnafa biber gazıyla saldırmasını sağladığını ifade eden Serindağ, bu yaşanan durumun İç Güvenlik Paketinin yasalaşması halinde ne gibi olumsuzluklar yaşanabileceğine de örnek teşkil ettiğini kaydetti.

Paketin polise yönelik tasfiye amacı taşıdığını da ifade eden Serindağ, "İktidar şiddet kullanan, vatandaşa eziyet eden, polisin onurunu ayaklar altına alan polisi değil, kendisine muhalif olanı oradan oraya sürüyor, perişan ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili adaylığı için istifasına da değinen Serindağ, şöyle devam etti; "Türkiye'de kurumlar tartışılmalı, kurumlar güçlü olmalı, kişiler değil. Bugün Hakan Fidan gider başkası gelir. Nihayetinde bir bürokrattır. Bu kadar tartışılması MİT'in içinde bulunduğu durumu gösterir. Türkiye'de bakanlık görevini en iyi şekilde yürütebilecek yüzlerce insan var. Kişilere görev mi icat edeceğiz? Tartışacaksak MİT'in getirildiği durumu tartışmalıyız. Başındaki zatın istifasından sonra hangi göreve getirileceğini tartışmak yapay bir durumdur."

Ali Serindağ, bir gazetecinin TBMM'ye sunulan milletvekilleriyle ilgili yasa teklifi hakkındaki sorusu üzerine de teklifi henüz tam olarak inceleyemediğini, var olan ancak değişik yasalarda yer alan düzenlemeleri bir araya toplayan bir düzenleme olduğunu düşündüğünü söyledi.

    Cumartesi, 14 Şubat 2015 14:04

Bağlantılı Konular