"Ankara metrolarında yaşanan olumsuzluklardan etkilenen yurttaş sayısı giderek artıyor"

Gazete, radyo ve sosyal medyaya yansıyan şikayetleri değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, sorunun çözümü için konuyu bir kez daha - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sundu.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 13.02.2015

Levent Gök
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Ankaralı yurttaşlarımızın metrolardan şikâyetleri giderek artmakta, ancak yoğunlaşan sorunlara çözüm getirilmesi sürekli ertelenmekte, yurttaş mağduriyeti katlanarak huzursuzluğun, güvensizliğin daha da yaygınlaşmasına yol açılmış bulunmaktadır. Seyahat özgürlüğü kullanılamaz duruma getirilen yurttaşlar sorunlarını değişik zeminlerde gazete ve  sosyal medyada çaresizlik içinde çözüm için dile getirmektedirler.

Bu bağlamda;
1- Yurttaşları işlerini bitirmeden dönüşe zorlayan metro hareket saatlerini daha ileriye alan düzenleme ne zaman yapılacaktır?
2- Kızılay-Batıkent-Sincan OSB/Törekent hattındaki yaşanmakta olan aktarma ne zaman son bulacak?
3- Sincan OSB/Törekent istasyonundan metroya binen bir yolcunun, hiçbir şekilde aktarma yapmak zorunda kalmadan Çay Yolu'na gidebilmesi ne zaman sağlanacaktır?
4- Kızılay'dan metroya binip, Sincan'a gitmek isteyen bir kişi, Batıkent'te inerek aktarma yapmak zorunda kalmaktan ne zaman kurtulacak?
5- Kızılay-Batıkent ve Batıkent-Sincan arasındaki vagon sayıları ne zaman arttırılacaktır?
6- Kızılay-Koru arasındaki vagon sayısını ne zaman arttıracaksınız?
7- Hatların tamamında yaşanan gecikme ve rötarın nedeni nedir?
8- Çay Yolu'ndan gelen bir tren, Kızılay'daki bölüme gireceği sırada başka bir tren varsa, Necatibey istasyonunda beklemek zorunda kalmasına ve Batıkent'ten gelen trenin de zaman zaman Sıhhiye ya da daha önceki duraklarda beklemesine ne zaman son verilecektir?
9- Tavanı haftalardır akan Kızılay metro istasyonunda zemine biriken su için "kaygan zemin" uyarısı konmuş olması yerinde olmakla birlikte, damlamayı önlemek üzere gerekli onarım neden yapılmamaktadır?
10- Geçen yıl 12 Mayıs 2014 tarihinden itibaren son tren hareket saatlerinde düzenlemeye gidildiği ve yolcu aktarmasız, hızlı ve konforlu bir tren işletmesinin sağlanabilmesi için Ankara metrosu hatlarında sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları yapılacağı ve yıl sonunda bitirileceği duyurulduğu halde bitirilmeyen bu çalışmalar için bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?"

    Cuma, 13 Şubat 2015 14:09

Bağlantılı Konular