CHP'lilerin beklediği haber

Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday olacakların beklediği oylama yapıldı.

CHP PM'nin olağan toplantısı saat 20:00'de sona erdi. Toplantıda Gezi Parkı Direnişi ve gençliğin tutumu, yerel seçimlerde CHP'nin tavrı ve örgütlenmeye ilişkin konular masaya yatırıldı.

Parti Meclisi Toplantısı'nda CHP MYK'nın bir süre önce yayınladığı genelge de ele alındı. Genelgeye göre CHP belediye başkan aday adayı olmayı planlayan il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin 5-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında görevlerinden istifa etmesi gerekiyordu.

Bazı PM üyelerinin itiraz ettiği bu genelge PM'de oylamaya sunuldu. Genelge Parti Meclisi'nin oylarıyla kabul edildi.

Buna göre CHP'den belediye başkan aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyeleri 5-18 Temmuz 2013 arası görevlerinden istifa edecek.

Öte yandan www.gercekgundem.com 'un edindiği bir başka bilgiye göre ise CHP PM'de, belediye başkan aday adayı olacak kadınlar, gençler ve engellilerden başvuru ücreti alınmaması da kararlaştırıldı.

Özellikle gençleri ve kadınları sevindiren bu kararı PM'ye CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan'ın önerdiği öğrenildi.

PM'de kararlaştırılan bir diğer konu ise adayların 'eğilim yoklaması' ile belirlenmesi oldu. Buna göre belediye başkanı aday adayları seçim bölgelerinde yapılacak olan tüm üyelere açık 'eğilim yoklaması' ile belirlenecek. Ancak son kararı yine CHP MYK verecek, gerektiğinde 'merkezi atama' yöntemine kullanacak.

 

Haber: Gerçek Gündem

    Cumartesi, 06 Temmuz 2013 08:56

Bağlantılı Konular