Nusaybin'de yaşamını yitiren Sevgi Dilmen'e hastanede yanlış tedavi mi uygulandı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı tarafında yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi sunarak, Nusaybin'de 26 yaşındaki Sevgi Dilmen'in, gribal enfeksiyon şikayetiyle gittiği Nusaybin Devlet Hastanesi'nde serum verilip evine gönderildikten sonra hayatını kaybettiği iddialarını sordu.

Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 26 yaşındaki Sevgi Dilmen, gribal enfeksiyon şikayetiyle gittiği Nusaybin Devlet Hastanesi'nde serum verilip evine gönderildikten kısa bir süre sonra yeniden rahatsızlanmış ve tekrar Nusaybin Devlet Hastanesi'ne getirilen genç kız, durumu ağırlaşınca Mardin'deki özel bir hastaneye sevk edilmiştir. Burada 7 gün tedavi altında tutulan Sevgi Dilmen yaşamını yitirmiştir.

Bu bağlamda;
1- Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 26 yaşındaki Sevgi Dilmen, gribal enfeksiyon şikayetiyle gittiği Nusaybin Devlet Hastanesi'nde serum verilip evine gönderildikten sonra hayatını kaybettiği iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise, Sevgi Dilmen neden hayatını kaybetmiştir?
3- İddia doğru ise, Sevgi Dilmen'e yanlış tedavi mi uygulanmıştır?
4- Türkiye genelinde illere göre 2010-2015 yılları arasında acile başvuran hastalardan tedavisinin ardından evine gönderilenlerin sayısı nedir?
5- Türkiye genelinde illere göre 2010-2015 yılları arasında acile başvuran hasta sayısı nedir?
6- Türkiye genelinde illere göre 2010-2015 yılları arasında ihmal, yanlış teşhis ve tedavi sonucu yaşamını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı nedir?
7- İddia doğru ise, Sevgi Dilmen'e gerekli tetkikler yapılmış mıdır?
8- Türkiye'de hastaneye başvuran vatandaşlara doğru teşhis için gerekli tetkikler yapılmamakta mıdır?"
 

    Cuma, 13 Şubat 2015 13:03

Bağlantılı Konular