"Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı EGO'da kaç hatta kaç otobüs çalıştırılmaktadır?"

CHP Grup Başkanvekili Gök, bir ayı aşkın süredir temizlenmeyen otobüslerin durumunu İçişleri Bakanı Ala'ya sordu.

CHP Grup Başkanvekili Gök'ün soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 09.02.2015

Levent Gök
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

1- Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı EGO'da kaç hatta kaç otobüs çalıştırılmaktadır?
2- Ankara'da kaç hareket noktası vardır?
3- EGO Otobüsleri sefere çıkmadan ve ihtiyaç durumunda gün içinde nasıl hangi usulle, hangi kuruluş tarafından temizlenmektedir?
4- EGO Genel Müdürlüğünün otobüs temizliği konusunda anlaşma yaptığı firma ya da firmalar var mıdır? Anlaşmanın esasları nedir? Bir ihtilaf söz konusu mudur?
5- Bir ihtilaf söz konusu ise, ihtilaf çözülünceye, ya da yeni bir firma ile anlaşma yapılıncaya değin otobüslerde hijyen koşullarının yerine getirilmesi, dezenfekte edilmesi, ilaçlama yapılması niçin sağlanmamaktadır?
6- Otobüs şoförlerinin otobüslerin temizliği ile de görevlendirildikleri ancak bu görevin şoförlerce kabul edilmediği ya da gereğince yerine getirilmediği iddiaları doğru mudur?
7- Belediye otobüslerinin çamur ve çöplerle dolu koridor ve mikrop dolu oturma grubu ve tutunma aparatlarıyla binlerce, on binlerce Ankaralının sağlığı için taşıdığı tehlikeyi derhal bertaraf etmek üzere ilgililere bir talimat verecek misiniz?
8- Böylesi önemli bir konuda savsaklayıcı bir tutum içinde bulundukları anlaşılan görevlilerle ilgili bir soruşturma başlatacak mısınız?"

    Pazartesi, 09 Şubat 2015 11:53

Bağlantılı Konular