CHP 52 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Reyhanlı'daki bombalı saldırı davasını izliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile bazı CHP milletvekillerinin de izlediği davanın  Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk celsesi başladı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013′te 52 kişinin hayatını kaybettiği iki ayrı bombalı saldırıyla ilgili 33 kişi yargılanıyor. Güvenlik nedeniyle Ankara'ya nakledilen davanın Ankara'daki  ilk celsesi öncesinde
yakınlarını kaybedenler ve avukatları basın açıklaması yaptı

Duruşmaya bazı sanıklar, müştekiler, sanık ve müşteki avukatları katılıyor. Bazı sanıklarla da sesli ve görüntülü sistem üzerinden bağlantı kuruluyor. Saldırıda eşi Kadriye Alyar'ı kaybeden Yaşar Alyar, "Adalet varsa, bunların (failler) en yakın zamanda cezalandırılmasını istiyoruz. Saldırının arkasında kim varsa cezalandırılsın." dedi.

Saldırıda ölen Oğulcan Tuna'nın babası Ahmet Tuna ise 11 Mayıs 2013′te "cehennemi yaşadıklarını" söyledi ve saldırıya yardım ve yataklık edenlerin yargılanmasını istedi. Saraç Cünedioğlu ise "evladı Mehmet Koray Cünedioğlu'nu sınava gönderirken cenazesini aldığını" dile getirerek, "Asıl faillerin bulunup yargılanmasını, hatta, katliamın olduğu yerde asılmasını istiyorum" diye konuştu.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Gürler, "davada yaklaşık 2 yıldır, bir arpa boyu yol alınamadığını" belirtti.

    Cuma, 06 Şubat 2015 17:07

Bağlantılı Konular