İçtüzük Uzlaşma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri TBMM Başkanını göreve davet etti

TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu üyesi İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, her partinin iradesiyle kurulan TBMM İçtüzük Uzlaşma Komisyonu’nun feshedilmesinin Meclis Başkanı da dahil hiç kimsede olmadığını belirterek, ”TBMM Başkanı’nı göreve davet ediyoruz. Ortaya çıkan metni gruplara göndererek görüş ve önerilerini almalı” dedi.

Komisyon’un diğer CHP’li üyesi Bursa Milletvekili Turhan Tayan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Oyan, dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yapılan toplantıda, ”iktidar partisinin uzlaşmaz tutumu sonucu sürecin kesintiye uğradığını, Çiçek’in ise bunu önlemek için elinden geleni yapmadığını” savunarak, 164 maddede uzlaşma sağlandığını, geriye kalan ve önemli olan 22 maddede muhalefet tarafından uzlaşma zemini olabilecek öneriler yapıldığını ancak alıcı bulamadığını söyledi. ”22 maddede uzlaşma yok diye abartacak bir durum yok. Bütünüyle demokratik İçtüzük yapma iradesi varsa, uzlaşma sağlanır” diyen Oyan, şöyle konuştu: ”Komisyon’un kurulma iradesi her bir partinin iradesidir. Komisyon’un feshedilmesi yetkisi, Meclis Başkanı da dahil hiç kimsede yoktur. Mutabakat uyarınca bir parti çekilse Komisyon yola devam etmez. Biz CHP olarak çekilmiş değiliz, diğer muhalefet partilerinin de iradesi aynı yöndedir. Hala Meclis Başkanı’na görev düşüyor. Bugün tam uzlaşılan metin de olsa gruplara verilecekti, son sözü gruplar söyleyecekti. Çünkü yapılan kolay bir iş değil, Meclis’in anayasasını yapıyorsunuz. Tam uzlaşılmamış haliyle bile ortaya çıkan metnin gruplara gönderilmesi ve öneri alınması doğru olurdu. Biz muhalefet olarak bunu söyledik. Çiçek’in bilgilendirmek üzere göndermesi yerine, görüş, öneri ve talepleri almak üzere göndermesini istedik. Çünkü bunun aternatifi dayatmadır, gerilimdir, çoğunluk ne derse o olur anlayışıdır. İçtüzükler, anayasalar gibi Meclis’te nitelikle çoğunlukla geçmesi gerekir. İktidar partisine ve Meclis Başkanı’na büyük sorumluluklar düşüyor. Yeter ki iktidar kanadı adım atsın ama biz bunu göremedik. İktidar partisi, İçtüzük teklifini geri çekmeyerek bunu Komisyon’un üzerinde demoklesin kılıcı gibi tuttu. Niyet, ‘ben üzerine ne eklerim’dir. Komisyon’un AKP’li üyelerinden biri başından beri ‘demokrasi uzlaşmama sanatıdır’ demiştir. Eğer bir kişi bunu söylüyorsa, o zaman uzlaşma niyeti yoktur demektir. Buna rağmen umutlu olmak istiyoruz ve Meclis Başkanı’nı göreve davet ediyoruz.”

Tayan da Meclis’in ”yasa fabrikası” gibi çalıştığını, sorunun yasa çıkarmak değil, muhalefetin sesini kısmak olduğunu belirterek, ”İyi niyetle başladığımız ve muhalefet olarak tümünde birleştiğimiz bir metnin ortaya çıkması önemlidir. Bu metnin tamamlanması, iktidarın toleransına, yaklaşımına bağlıdır. Sözlü sorular gündemden çıkarılıyor, yazılı sorulara yanıt verilmiyor, gensoru hafta sonlarına bırakılıyor, genel görüşme reddediliyor, araştırma önergeleri iktidarın sansüründen geçtiği kadar uygulanıyor, Meclis TV yayınları kesiyor, kısıyor. Bu şartlarda muhalefet sesini nasıl duyuracak? Gelinen noktada her şey bitmiş değil. Meclis Başkanı partilere konuyu olduğu gibi iletip, yeni bir süreç isteyebilir. Ama niyet bu işi burada noktalamak ve kendi iradelerini dayatmak ise ona diyeceğimiz yoktur, biz buna alışığız” görüşünü ifade etti.

    Cuma, 05 Temmuz 2013 13:40

Bağlantılı Konular