"Cumhurbaşkanı, halkı tehdit ediyor, yasal dikta özlemini topluma dayatıyor"

"Cumhurbaşkanı, TÜSİAD eski Başkanı’nın da kaseti olduğunu söylüyor ve aba altından sopa gösteriyor. Bunun adı tehdittir, şantajdır. Demek ki; Erdoğan’ın arşivinde günü geldiğinde kamuoyu önüne çıkarılacak dosyalar mevcut. Tehditle yönetmeye alışanlar, alışkanlıklarından vazgeçemiyor"

Tekin Erdoğan'a "Siz eğer makamınıza saygı bekliyorsanız, saygı görmeye layık davranacaksınız. Siz kime nasıl davranırsanız, ona göre karşılık bulursunuz" diye seslendi.

Yazılı açıklama yapan  Genel Sekreter Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi parti lideri gibi davrandığını ve muhalefeti tehdit ettiğini, yeminine bağlı kalmayıp Anayasal suç işlediğini belirtti.

Erdoğan'ın istediklerini kabul ettirmek için tehdit ve baskı yöntemi uyguladığına dikkat çeken  Tekin, Cumhurbaşkanlığının halkın tehdit edileceği bir makam olmadığını bildirdi.

Gürsel Tekin, Erdoğan'a "Siz eğer makamınıza saygı bekliyorsanız, saygı görmeye layık davranacaksınız. Siz kime nasıl davranırsanız, ona göre karşılık bulursunuz" diye seslendi.

Erdoğan'ın TÜSİAD eski Başkanı Haluk Dinçer'e yönelik sözlerinin kabul edilemez olduğunu da belirten Tekin, "Cumhurbaşkanı, TÜSİAD eski Başkanı’nın da kaseti olduğunu söylüyor ve aba altından sopa gösteriyor. Bunun adı tehdittir, şantajdır" dedi.

Erdoğan'ın aynı yöntemi daha önce Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e uyguladığını da hatırlatan Gürsel Tekin, "Demek ki; Erdoğan'ın arşivinde günü geldiğinde kamuoyu önüne çıkarılacak dosyalar mevcut. Tehditle yönetmeye alışanlar, alışkanlıklarından vazgeçemiyor" ifadesini kullandı.

"Başkanlık sistemini bilmiyor"
Türkiye'nin Erdoğan'ın hayalleri ve dikta hevesine geçit vermeyeceğini ifade eden Tekin, bedeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, aklı ise AKP Genel merkezinde olan Erdoğan'ın yaptığı açıklamalarla başkanlık sistemini bilmediğini gösterdiğini belirtti ve şunları söyledi:

"Başkanlık adı altında dikta özlemini dile getiren Cumhurbaşkanı, halkı tehdit ediyor, yasal dikta özlemini topluma dayatıyor. Tehdide boyun eğmez, diktaya geçit vermeyiz. Kimse boş hayaller peşinde koşarak, Türkiye'nin enerjisini tüketmesin.

İngiltere'deki sistemi başkanlık sanacak denli bilgi yoksunu olan Erdoğan, Türk tipi başkanlık gibi akla ziyan açıklamalar yapıyor. Hayallerindeki modelin adı Türk tipi başkanlık değil, denetleme mekanizmasının olmadığı Erdoğan tipi diktadır; talan tipi başkanlıktır! Başta partimiz CHP olmak üzere, Türkiye Erdoğan ve avanesinin yasal dikta özlemlerine geçit vermeyecektir. kendisini şimdiden uyarıyor ve ateşle oynama, Türkiye'yi kendi hayallerin için kaosa sürüklemeye çalışma diyoruz."

    Pazar, 01 Şubat 2015 13:24

Bağlantılı Konular