Tezcan, başkanlık rejimi tartışmaları konusunda değerlendirmelerde bulundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptığı yazılı açıklamada "Ülke ne yazık ki anayasayı gözetmekle görevli olanın anayasa krizi çıkarmaya teşebbüsüyle karşı karşıyadır. Başbakanlık koltuğuna tecavüz vardır." dedi.

Bülent Tezcan şunları kaydetti:

"Ekselanslarının arzu ve ihtiyacına göre parlamenter rejimden vaz geçilmez. Türkiye'nin parlamenter rejimi 150 yıllık bir geçmişe ve birikime sahiptir. Osmanlının son 300 yılı çöküşle mücadele yılıdır. Cumhuriyet ve parlamenter demokrasi ile bu mücadele kazanılmış, çöküşten kurtulup modernleşme yoluna girilmiştir.
Şimdi Tayyip Erdoğan'ın yetki isteği ve arzusuna göre başkanlık rejimi gündeme getiriliyor. Rejimler kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre değil toplumun istek ve ihtiyaçlarına göre ortaya çıkar. Çok başlılığın sebebi olan Sayın Erdoğan, çok başlılıktan şikayet ediyor. Sorun sistemin çok başlılığı değildir. Çok başlılık yaratan Cumhurbaşkanının kendisidir. Çözüm de çok basittir. Anayasal sınırlara çekilirsin, sarayında sağa sola sataşmadan oturursun, Cumhurbaşkanlığı makam ve mevkiinin ağırlığına uygun olarak herkesin Cumhurbaşkanı olacak şekilde hareket edersin, yönetim yetki ve sorumluluğunu hükümete bırakırsın olur biter.

Cumhurbaşkanının görevlerinden birisi "Anayasanın uygulanmasını gözetmektir." Ülke ne yazık ki anayasayı gözetmekle görevli olanın anayasa krizi çıkarmaya teşebbüsüyle karşı karşıyadır.

Başbakanlık koltuğuna tecavüz vardır. Davutoğlu belli ki çaresiz ve suskundur. Erdoğan'ın baskılarına rağmen konuşmayan Davutoğlu'nun yardımcısı Mustafa Şentop ise parti içindeki Cumhurbaşkanı özel temsilcisi sıfatıyla konuşmaktadır."

    Cuma, 30 Ocak 2015 11:45

Bağlantılı Konular