"Nihat Kazanhan'ın vurduğu belirtilen polis ne zaman tutuklanmıştır?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: "Nihat Kazanhan'ın vurulmasının hemen ardından şahsınızın ve İşçileri Bakanı Efkan Ala'nın polisin o gün olay mahallinde silah ya da biber gazı kullanmadığını beyanı hangi verilere dayanmaktadır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

14 Ocak'ta Cizre'de gerçekleştirilen bir müdahale sırasında 12 yaşındaki Nihat Kazanhan başından vurularak katledilmişti. Bu olay üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu, sonradan doğru olmadığı anlaşılan şu  beyanda bulunmuştu: "Burada net olarak ifade etmek istiyorum; bunun, herhangi bir şekilde emniyet görevlilerimizin kurşunlarıyla öldürülmesi söz konusu değil. Orada ne fiili bir müdahale ne de gaz kullanımı söz konusu oldu." görsel medyaya yansıyan ve polis kamerasından çekilmiş olan görüntüler, 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın polis tarafından vurulduğunu ve olay sırasında gaz mermisi de kullanıldığını açık bir biçimde ortaya koymuştur. Bu görüntüler Ahmet Davutoğlu'nun kamuoyunu yanıltmak için doğru olmayan beyanda bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.

Aynı şekilde İçişleri Bakanı Efkan Ala da kamuoyunu yanlış bilgilendirerek şunları söylemişti: "Birtakım sitelerde 'polisin silahıyla veya gaz bombasının parçasıyla vefat ettiği' söyleniyor. Bu kesinlikle doğru değil. Zaman zaman orada polise karşı silah kullanılıyor, polis silahla karşılık veriyor. Terör bölgesi, terörün olduğu yerde bu tür çatışmalar da olabiliyor. Toplumsal olaylar oluyor gaz kullanılıyor. Ama bugün bu yok. Bugün herhangi bir polis müdahalesi, silahla ya da gazla olmamış. Buna rağmen bununla birlikte bu çocuğumuz orada vefat etmiş."

Bu bağlamda;

1- Nihat Kazanhan'ın vurulmasının hemen ardından şahsınızın ve İşçileri Bakanı Efkan Ala'nın polisin o gün olay mahallinde silah ya da biber gazı kullanmadığını beyanı hangi verilere dayanmaktadır?
2- Kamuoyu kasıtlı olarak mı yanıltılmıştır?
3- Nihat Kazanhan'ın vurulduğu anı gösteren görüntüler neden ilk gün kamuoyu ile paylaşılmamıştır?
4- Nihat Kazanhan'ın vurduğu belirtilen polis ne zaman tutuklanmıştır? Cizre'de söz konusu olay ile ilgili incelemelerde bulunan Mülkiye Müfettişlerinin hazırladığı rapor tamamlanmış mıdır? Bu rapor ne zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır?
5- Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarı olay sonrası hazırladığı raporda Nihat Kazanhan'ın kafasından çıkan kurşunun av tüfeği mermisi olduğunu, 6- 8 Ekim olaylarında av bayilerinin yağmalanması sonucu elde edilen fişeklerin kullanılmış olduğunun kuvvetli bir ihtimal olduğu şeklinde bir iddiada bulunmuştu. Kriminal laboratuar neye dayanarak böylesi bir rapor hazırlamıştır? Raporun bu şekilde hazırlanmasını kim talep etmiştir? Bu raporu hazırlayanlar hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır?
7- Nihat Kazanhan dışında polis müdahalesi sonucu öldürülen 2′si çocuk 4 kişinin faillerinin ortaya çıkarılması için herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturmanın akıbeti nedir? Bu kişilerin vurulma anını da gösteren görüntüler var mıdır?
8- Nihat Kazanhan cinayeti konusundaki doğru olmadığı ortaya çıkan beyanlarınızın arkasında mısınız?
9- Cinayetten hemen sonra, sizi bu beyanda bulunmaya iten şey neydi?
10- Başta Nihat Kazanhan'ın ailesi ve Cizre halkı olmak üzere tüm kamuoyundan bu doğru olmayan beyanlarınız için özür dileyecek misiniz?
11- Yoksa bu cinayeti de "paralele bağlayıp" sorumluluğunuzdan kurtulmaya mı çalışacaksınız?"

    Cuma, 30 Ocak 2015 11:28

Bağlantılı Konular