"Türkiye, yeniden talihsiz özel yetkili mahkeme olayı ile karşı karşıya kalmamalıdır"

Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Türkiye'nin yeniden "talihsiz özel yetkili mahkeme olayı" ile karşı karşıya kalmaması gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı geçmişte, ‘bunlar canavarlaşmış' demişti, yarın böyle yapıların kendisini vuracağını unutmamalıdır." dedi.

Ali Rıza Öztürk, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, özel yetkili mahkemeler konusuna değindi. Bu konudaki tehlikeyi Adalet Komisyonu'nun CHP'li üyeleri olarak daha önce dile getirdiklerini belirten Öztürk, "Adalet Bakanı'nın ‘bunlar ihtisas mahkemesidir' demesi, bu mahkemelerin aslında özel görevli mahkemeler olduğunun itirafıdır. Sayın bakan da bunu bilmektedir." dedi.

AKP'nin, bu mahkemeleri "yandaş hakimlerden oluşturacağını ve hangi davaların oraya gideceğini HSYK vasıtası ile tayin edeceğini" iddia eden Öztürk, "Kendi mahkemelerinde kendi istedikleri kararı alacaklar, bunun adına da yargı kararı ve ‘saygı duyun' diyecekler. Biz bu mahkemelerin kararlarının ne kadar saygı duyulacak kararlar olduğunu geçmişte gördük. Türkiye, yeniden talihsiz özel yetkili mahkeme olayı ile karşı karşıya kalmamalıdır. Yargı yeteri kadar siyasallaşmıştır, daha da siyasallaştırmanın kendilerine hiçbir faydası olmayacaktır. Cumhurbaşkanı geçmişte, ‘bunlar canavarlaşmış' demişti, yarın böyle yapıların kendisini vuracağını unutmamalıdır." dedi.

Cumhuriyet değerlerini söküp atamayacaklar
Ali Rıza Öztürk, "Çankaya Köşkü'ndeki forsların sökülmesi" ile ilgili soruya, "Sayın Cumhurbaşkanı, orayı Cumhuriyetin değerlerini temsil eden bir yer olduğu için gitti, kaçak saraya sığındı. Bence Cumhurbaşkanı kaçak sarayında yapayalnız oturuyor. Bu; artık sadece düşünce olarak değil, fiziki mekanlar açısından da Cumhuriyet'in mekanlarından Tayyip Beyin nefret ettiğinin göstergesi gibi geliyor bana. Doğru bulmuyorum. Oradaki belki forsu sökebilirler ama Cumhuriyet değerlerini söküp atamayacaklar." yanıtını verdi.

"TBMM Başkanlığı'nın dağıttığı ‘çevre dostu not defterlerinde', dört eski bakanla ilgili soruşturma komisyonu belgelerinin olduğunun" anımsatılması üzerine Öztürk, "Yaptıkları yolsuzlukları gizleyemiyorlar, bunları herkes görüyor" dedi.

Hırsızlık varmış. 50 AKP milletvekili böyle değerlendiriyor
Ali Rıza Öztürk, AKP'nin, TBMM Genel Kurulu'nun Soruşturma Komisyonu kararı hakkında, "Meclis darbe teşebbüsünü tescil etmiştir" dediğini belirterek, "Eğer Meclis darbe teşebbüsünü tescil ettiyse, o zaman bu darbeyi yapanların açığa çıkarılması lazım. 50′ye yakın AKP milletvekilinin oylarını şöyle değerlendirmek lazım: Demek ki darbe teşebbüsü yokmuş, hırsızlık varmış.' 50 AKP milletvekili böyle değerlendiriyor. Bakanların işledikleri iddia edilen suçun üstünü örtmek için Meclis'i kullanmak doğru değildir. Bu açığa çıkacaktır, artık bu pislikler fışkırmaya başladı. Bu not defteri de bunun gizlenemediğinin somut örneğidir." diye konuştu.

    Perşembe, 29 Ocak 2015 14:16

Bağlantılı Konular