"Hukuk Dairesinde Hukuk Fakültesi mezunu olmayan kişilerin çalıştırılmasının sebebi nedir?"

Sezgin Tanrıkulu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan'a sordu: "TIB'de 2014 yılı ocak ayında ilk olarak 5 Daire Başkanının görevden alındığı iddiası doğru mudur? Ayrıca, bu kişilere ait, içlerinde gizlilik derecesi yüksek belgelerin bulunduğu bilgisayarlara el konulduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, el konulan bilgisayarlar nerededir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

TİB Eski Başkanvekilinin Avukatı TİB operasyonu ile ilgili birtakım iddialarda bulunmuştur.

- TİB'de 2014 yılı ocak ayında ilk olarak 5 Daire Başkanının görevden alındığını ve bu kişilere ait, içlerinde gizlilik derecesi yüksek belgelerin bulunduğu bilgisayarlara, imajları dahi alınmadan el konulduğu
- Yeni TİB başkanının yazılı oluruyla Hukuk Dairesindeki Hukuk Fakültesi mezunu personel evrak işlerine kaydırıldığı ve yerlerine hukuk bilgisi olmayan personel getirildiği
- Tapelerin hukukilik denetimini yapmakla görevli bölümün başına, hukukçu olmayan AKP'de Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüten bir kişinin kardeşinin getirildiği
- Son 8 ayda TİB'e kimin girip çıktığı belli değil. Ziyaretçilerin kimler olduğu belli değil, bazılarına kurum personeli olmadığı halde, sınırsız bir yetkiyle kurumda bulunan bilgisayar ve sunuculara erişim izni verildiği
- TİB'de çalışan personellerin kullandığı bilgisayarın ve sunucunun şifresini kurum dışından gelen yetkisiz kişilere vermemesi nedeniyle bir kısım personel işten çıkarıldığı, bir kısım personel de başka kurumlara sürgün gönderildi.
- Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan operasyonda, TİB'de gizlilik dereceli dinleme sistemlerine ve sunuculara el konuldu, el koyma sırasında ve sonrasında hangi işlemlerin yapıldığı bilinmiyor. Sistemlerin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın dışına çıkarılma nedeni belirsiz
- Aktif olmayan yani çalışmayan çanak antenlerden veri transferi yapıldığı haberlerinin de özellikle gündeme getirildiğini söyledi. “Bu iddialar ile ilgili olarak, çanak antenlerin satın alındığı firmadan bu çanak antenlerin kuruluş tarihleri, bu sistemle veri transferinin yapılıp yapılamayacağı konusunda bakanlık neden bir soruşturma açmamıştır

Bu bağlamda;
1- TIB'de 2014 yılı ocak ayında ilk olarak 5 Daire Başkanının görevden alındığı iddiası doğru mudur? Ayrıca, bu kişilere ait, içlerinde gizlilik derecesi yüksek belgelerin bulunduğu bilgisayarlara el konulduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, el konulan bilgisayarlar nerededir?
2- Yeni TİB Başkanının yazılı oluruyla Hukuk Dairesindeki Hukuk Fakültesi mezunu personelin evrak işlerine kaydırıldığı ve yerlerine hukuk bilgisi olmayan personel getirildiği iddiası doğru mudur?
3- İddialar doğru ise, uygulamanın gerekçesi nedir? Hukuk Dairesinde Hukuk Fakültesi mezunu olmayan kişilerin çalıştırılmasının sebebi nedir?
4- Tapelerin hukukilik denetimini yapmakla görevli bölümün başına, hukukçu olmayan AKP'de Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüten bir kişinin kardeşinin getirildiği iddiası doğru mudur?
5- İddia doğru ise, bu durumun gerekçesi nedir?
6- Son 8 ayda TIB'de ziyaretçilerin kimler olduğunun belli olmadığı, bazılarına kurum personeli olmadığı halde, sınırsız bir yetkiyle kurumda bulunan bilgisayar ve sunuculara erişim izni verildiği iddiası doğru mudur?
7- TIB'de bilgisayar ve sunuculara kurum dışından erişim izni verilen kişiler kimlerdir? Bu kişiler ile ilgili bilginiz bulunmaktadır?
8- TİB'de çalışan personellerin kullandığı bilgisayarın ve sunucunun şifresini kurum dışından gelen yetkisiz kişilere vermemesi nedeniyle bir kısım personelin işten çıkarıldığı, bir kısım personelin de başka kurumlara sürgün gönderildiği iddiası doğru mudur?
9- Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan operasyonda, TIB'de gizlilik dereceli dinleme sistemlerine ve sunuculara el konulduğu, sistemlerin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın dışına çıkarıldığı iddiası doğru mudur?
10- İddia doğru ise, gizlilik dereceli dinleme sistemlerine ve sunucular nerededir?
11- Aktif olmayan yani çalışmayan çanak antenlerden veri transferi yapıldığı iddiası doğru mudur?
12- İddia doğru ise, bu konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa sebebi nedir?"

    Çarşamba, 28 Ocak 2015 12:47

Bağlantılı Konular