"Ayazağa Kasrı'nın İstanbul'un en büyük kültür merkezi yapılmasından vazgeçildiği iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu Kültür ve Turizm Bakanı Çelik'e sordu: "Kültür Bakanlığı'nın Ayazağa Kasrını 2008 yılında, yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına Multi TurkMall Gayrimenkul Yatırım Şirketi'ne devretmesinin amacı nedir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Ayazağa'da, içinde Süvari Köşkü, Çinili Köşk ve Ayazağa Kasrı olmak üzere üç tarihi yapının bulunduğu askeri alan, son Osmanlı padişahlarının av, binicilik, dinlenme mekanı olarak kullanılıyordu. Askeri bölge, daha sonra İstanbul  Kültür Sanat Vakfı'na devredildi ve 50 milyon Dolara yakın harcama yapılmasına karşın, maddi sıkıntılar nedeniyle bir türlü tamamlanamadı. Daha sonra, projeyi Kültür Bakanlığı üstlendi ama devamı getirilemeyince, İstanbul'un en büyük kültür merkezi hayali suya düştü ve farklı amaçlar için kullanılmak üzere, 2008 yılında, yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına Multi TurkMall Gayrimenkul Yatırım Şirketi'ne devredildi. Yeni proje, 6 bin kişilik bir gösteri merkezi, 1000 kişilik bir konser ve kongre salonu ile mimarlık müzesini içinde barındıracak olup, projede, atölye, seminer ve toplantı mekanlarıyla oluşturulan ofis alanları da yer alacaktır.

Bu bağlamda;
1- Kültür Bakanlığı'nın Ayazağa Kasrını 2008 yılında, yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına Multi TurkMall Gayrimenkul Yatırım Şirketi'ne devretmesinin amacı nedir?
2- Ayazağa Kasrının İstanbul'un en büyük kültür merkezi yapılmasından vazgeçildiği iddiası doğru mudur?
3- İddia doğru ise, vazgeçilmesinin sebebi nedir?
4- 2008 yılında, yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına Multi TurkMall Gayrimenkul Yatırım Şirketi'ne devredilen projenin bitirilememesinin sebebi nedir?
5- 2008 yılında, yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına Multi TurkMall Gayrimenkul Yatırım Şirketi'ne devredilen proje ne zaman bitirilecektir?
6- Kültür Bakanlığı Ayazağa Kasrının kültür mirası değerini nasıl korumaktadır?
7- Kültür Bakanlığı'nın Ayazağa Kasrını 2008 yılında, yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına Multi TurkMall Gayrimenkul Yatırım Şirketi'ne devrederek ticarileştirdiği iddiası doğru mudur?"

    Cumartesi, 24 Ocak 2015 11:35

Bağlantılı Konular