Oran: "4 bin köy boşaltıldı, 2 milyon kişi göçtü"

İstanbul Milletvekili Umut Oran, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında bir kanun teklifleri olduğunu ve bu teklifi bugün Meclis Başkanlığı'na sunacaklarını söyledi.

Umut Oran; 4 bin köyün boşaltılıp, 2 milyon kişinin ise göçtüğünü ifade etti.

Hükümetin 2004 yılında Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun çıkarıldığını anımsatan Oran, kanun kapsamında kurulan zarar tespit komisyonlarına 2004'te İstanbul Milletvekili Umut Oran, terör ve terörle mücadeleden doğan zararların giderilmesi için 2004'te çıkarılan ancak 6 kez elden geçmesine rağmen vatandaşın derdine derman olmayan yasanın değiştirilmesi için TBMM'ye bir yasa teklifi verdi.

Zarar tespit komisyonlarına yapılan başvuruların Mart 2013 itibariyle toplam 360.803'e ulaştığını, bunların 316.675'inin sonuçlandırıldığını belirten Umut Oran, başvurulardan 170.404'ü için tazminat ödenmesi kararı verildiğini, 146.271'inin ise reddedildiğini bildirdi.

KaçakSaray'a ödenen para kadar tazminat
Oran, idare mahkemelerinin ve Danıştay'ın kararlarına rağmen tazminatların tam olarak ödenmediğini, halen 5,7 milyar TL ödeme yapılması gerektiğini, bu sorunu aşmak için teknik olarak düzenlemeler içeren 3 maddelik bu yasa teklifini verdiğini bildirdi. Umut Oran, şöyle konuştu:

"Hiç kimse de bu paraya çok demesin. Atatürk Orman Çiftliğine Atatürk'ün vasiyetini çiğneyerek bugün itibariyle 5 milyar TL maliyetle saray yapan ve dünyanın 19. Büyük ekonomisi olmakla övünen bir iktidar için terörden zarar gören, evini barkını terk etmek zorunda kalan köylüsüne 5,7 milyar TL ödemenin yük oluşturmaması gerekmektedir. Hükümete çağrıda bulunuyorum laf salatası yapmayın mademki Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan sorunları çözmek istiyorsunuz gelin önce göç etmek zorunda kalan bu vatandaşlarımızın derdine derman olun, çıkarın bu yasayı. İstenirse hemen bugün bu yasayı çıkartabiliriz. Bu yasa AKP'nin çözüm sürecindeki samimiyet testidir, turnusol kâğıdıdır, hodri meydan!"

4 bin köy boşaltıldı, 2 milyon kişi göçtü
Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Teklifinin sadece 3 maddeden oluştuğunu belirten Umut Oran, "Ama çok büyük bir yaraya merhem olsun diye verilmiştir. Hatırlıyor musunuz bilmem ama 1990'lı yıllarda 4 bine yakın köy boşaltıldı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan 2 milyona yakın vatandaşımız göç etmek zorunda kaldı." dedi.

AKP'nin çözüm sürecinde ne dolaplar çevirdiğini bilmiyoruz
Köye dönüş kapsamında bugüne kadar hükümetlerin çeşitli yasal girişimlerde bulunduklarını, ancak istenilen noktaya gelinemediğini halen vatandaşların mağdur olduğunu belirten Umut Oran, konuşmasında şunları kaydetti:

"AKP hükümetleri de biliyorsunuz son 3 yıldır giderek artan bir tempoyla çözüm süreci yürütüyorlar. Kapalı kapılar ardında yürütülen bu görüşmeleri AKP içinde bilenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Biz ne yaptıklarını, ne dolap çevirdiklerini bilmiyoruz bu nedenle değerlendiremiyoruz çözülme sürecini. Ama bildiğimiz bir şey var bölge insanı halen mağdur, halen işsiz, halen yoksul, tarlasını bahçesini ekip dikemiyor, halen çocuklarını okutamıyor.

Yasa 6 kez değişti halen eksik
Hükümet 2004 yılında 5233 sayılı bir yasayı çıkardı ve illerde kurulacak zarar tespit komisyonları aracılığıyla köyü boşaltılanların zararların karşılanacağını söyledi. Ama bu yasada bugüne kadar 6 kez değişiklik yapılmasına rağmen yaşanan sorunlar bir türlü aşılamadı, mağdur vatandaşlar idare mahkemesine gitti Danıştay çıkan kararları onayladı ama hükümet, valilikler zararları tam olarak karşılamıyor.

360 bin başvurudan 170 bini kabul edildi
Bu durumu rakamlarla açıklamak gerekirse; 2004 yılından itibaren Zarar Tespit Komisyonlarına toplam 360.803 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 316.675 adedi sonuçlandırılırken, bunlardan 170.404'ü için tazminat ödenmesine karar verilmiş, 146.271 başvuru ise reddedilmiştir.

Eksik kalan tazminat miktarı 5,7 milyar TL
Belirlenen tazminat miktarı incelendiğinde, genel olarak ödenmesi gereken miktarın yüzde 33,9'una denk düşen kısmın ödendiği görülmektedir. Bu açıdan yapılan ödemeler ve çıkan tazminatlar incelendiğinde; 170.404 başvuruda ödenen 2 milyar 946 milyon 249 bin 153 TL dikkate alındığında sadece tarım arazilerinden kaynaklanan gelir kaybına ilişkin ödenmesi gereken toplam miktarın 8 milyar 691 milyon 400 TL olduğu görülmektedir. Mart 2013 itibariyle eksik ödenen miktarın yaklaşık 5 milyar 744 milyon 751 bin 147 TL olduğu hesaplanmaktadır. Tüm başvurular sonuçlandığında ise ödenmiş miktar yaklaşık 6 milyar 545 milyon 233 bin TL olacak.

Bu para Kaçaksaray'ın bugünkü maliyeti kadardır
Hiç kimse de bu paraya çok demesin. Atatürk Orman Çiftliğine Atatürk'ün vasiyetini çiğneyerek bugün itibariyle 5 milyar TL maliyetle KaçakSaray yapan ve Dünyanın 19. Büyük ekonomisi olmakla övünen bir iktidar için terörde zarar gören, evini barkını terk etmek zorunda kalan köylüsüne 5,7 milyar TL ödemenin yük oluşturmaması gerekmektedir.

AKP'nin "çözüm" için samimiyet testi bu yasadır
Hükümete çağrıda bulunuyorum laf salatası yapmayın mademki Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan sorunları çözmek istiyorsunuz gelin önce göç etmek zorunda kalan bu vatandaşlarımızın derdine derman olun, çıkarın bu yasayı. İstenirse hemen bugün bu yasayı çıkartabiliriz. Bu yasa AKP'nin çözüm sürecindeki samimiyet testidir, turnusol kâğıdıdır, hodri meydan!360 bin 803 başvuru yapıldığını belirtti.

Umut Oran, bu başvurulardan 316 bin 675'inin sonuçlandırıldığını ve bunlardan da 170 bin 404'üne tazminat ödenmesine karar verildiğini, 146 bin 271 başvurunun ise reddedildiğini ifade etti.

Umut Oran, bu yasanın çıkarılmasının zorunlu göç etmek zorunda kalan vatandaşların sorunlarını çözeceğini söyledi.

Gazetecilerin, TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis'teki Yüce Divan oylamasına ilişkin sorusu üzerine Oran, kürsüdeki bardağı göstererek, "AKP çatlamış, çürümüş bir partidir. Bu bardak çatlaksa buna ne kadar su koyarsanız koyun, bu bardak çatlaktır ve bu bardağa su dolduramazsınız." dedi.

"Red" ve "kabul" oylarının neredeyse başa baş olduğunu belirten Oran, "Her şey apaçık ortadadır. Bu Meclis bunu sonuçlandırmazsa da bu seçimlerde CHP olarak iddialıyız, biz iktidar olduğumuz zaman bu dosyalar yine açılacak, yüce Meclis bir daha bu dosyaları gündeme getirecek" diye konuştu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in açıklamasının hatırlatılması üzerine de Oran, "AKP aslında paramparça. Önümüzdeki bir hafta, 10 gün, bir ayda AKP içindeki çatlakları göreceğiz." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 22 Ocak 2015 18:28

Bağlantılı Konular