Akkaya: "Özgür basın için atılan her adımda yanınızdayız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya "CHP olarak bize düşen ise tüm basın emekçileri ile birlikte ifade özgürlüğünün yılmaz neferleri gazeteci ve çizerlerle yan yana durmaktır." dedi.

Yakup Akkaya "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Akkaya açıklamasında şöyle dedi:

"Yıl 1961 Ocağın 10'u…Dönemin ruhuna uygun olarak çıkartılan 212 Sayılı Basın Yasası 54 yıldır budanarak kuşa çevrilmiştir. Kuşa çevrilen yasa kafese konulmuş, yasanın kanatları kırpılmış ve özgürce uçması yasaklanmıştır. Sonuçta bu yasayla otoriterleşen iktidar 4. Kuvveti yani; basını zapt-u rapt altına almaya çalışmaktadır.

Basında sendikalaşma hakkı kullanılamaz hale getirilmiş; iş güvencesi ortadan kaldırılmış; taşeronlaşma yaygınlaştırılmıştır.

2014 yılında 559 gazeteci işten çıkarılmış, 217 gazeteci darp edilmiştir. İstifa etmek zorunda kalan gazeteci sayısı ise 83 olmuştur. Basın özgürlüğü sıralamasında 197 ülke arasında 137.sırada olan, iktidara muhalif her gazetecinin, her yazar-çizerin, aydının düşünce ve ifade özgürlüklerinin kısıtlandığı, temel hak ve özgürlüklerin kuşatıldığı bir ülke haline getirilmiştir Türkiye. Dünyada son 5 yıldır hapisteki gazeteciler sayısı itibariyle Türkiye; Çin, İran, Kuzey Kore, Sudan, Bangladeş'in önünde birinci ülkedir.

Bugün çalışan ve çalışmayan tüm gazetecilerin günüdür. Bugün sokaklarda çalışan muhabir, kameraman ve foto muhabirleri her türlü şiddet tehdidi altındadır. CHP olarak bize düşen ise tüm basın emekçileri ile birlikte ifade özgürlüğünün yılmaz neferleri gazeteci ve çizerlerle yan yana durmaktır.

Son söz olarak Fransa'da basın emekçileri karikatür çizerlerine yapılan saldırıyı kınıyor; daha özgür bir basın için her adımınızda yanınızda olduğunuzu bilmenizi istiyorum.

Bugün tekrar basın ve basın emekçilerinin özgürleşmesi için atılacak ilk adımın günü olması dileğiyle."

    Cumartesi, 10 Ocak 2015 11:53

Bağlantılı Konular