"Gazeteciler, demokrasinin teminatı ifade özgürlüğünün gerçek savunucularıdır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 10 Aralık Dünya Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Veli Ağbaba, "Öldürülme, cezaevine gönderilme, işsiz bırakılma tehdidi ve sansür ile mücadele eden gazeteciler demokrasinin teminatı ifade özgürlüğünün gerçek savunucuları olmaya devam ediyorlar." dedi.

Veli Ağbaba açıklamasında şöyle dedi:

Ocak ayında kaybettiğimiz değerleri onurlandırmak için demokrasi adına daha fazla mücadele edeceğiz
Veli Ağbaba, "Görevleri başında, masalarının başında katledilen Charlie Hebdo Çizerleri, gerçekleri yazmasından korkulan Uğur Mumcu, Ürkek güvercinimiz Hrant Dink, Onat kutlar ve Metin Göktepe. Tüm bu gazeteciler, demokrasiye inanmayan karanlık ve zalim bir kafanın kurbanları olmuşlardır. Hepsini düşündükçe, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak bizler için mümkün değil. Bizlere, karanlık bir zihniyet tarafından katledilen gazetecilerimizi onurlandırmak için demokrasi adına daha fazla mücadele etmek düşer." dedi.

10 Ocak'ı kutlamak gazetecilere en büyük saygısızlık
Veli Ağbaba, "Ülkemizde, AKP İktidarı döneminde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlamak, gazetecilere yapılan en büyük saygısızlık olacaktır. Gazetecilerin de kutlama yerine sansürden ve ekonomik sorunlardan uzak bir çalışma ortamı özledikleri gözle görülen gerçektir." dedi.

Türkiye'nin, çalışan gazetecilerden çok, işten atılan gazetecilerin olduğu bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Ağbaba, "Dünya'nın en baskıcı iktidarının, hayatın her alanında olduğu gibi basın üzerinde de ortaya koyduğu uygulamaları kaygıyla izliyoruz. Televizyon ve gazetelerde istedikleri basın mensuplarını işe yerleştirip, istemediklerini işten attıran, aynı anda 10 gazeteye manşet attıran, gazete sahiplerini ağlatan AKP zihniyeti halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek için her yolu denemektedir." dedi.

Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemeyeceğini kaydeden Ağbaba, CHP İktidarında basın mensuplarının özgürce mesleklerini yapmalarının sağlanacağını belirterek "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün mevcut sansür ve baskı uygulamalarının sona erdiği, gazetecilerin sorunlarının çözümü için gerekli adımların atılacağı gün olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

    Cumartesi, 10 Ocak 2015 10:50

Bağlantılı Konular