Erdoğan Toprak: “Türkiye ‘yenilikçilikte de sınıfta kaldı!”

Erdoğan Toprak ‘Küresel Yenilik-Yenilikçilik Endeksi’ sonuçlarına göre Türkiye’nin alt sıralarda kaldığını belirterek “AKP’nin 11 yılda ülkeyi getirdiği yer burası” dedi.Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Küresel Yenilik-Yeniliçilik Endeksi’nin açıklanan sonuçlarına göre Türkiye’nin dünyada 142 ülke içerisinde 68’inci sırada yer aldığını belirterek “Suriye, Yemen, Sudan’dan iyi durumdayız. Buna mı şükredelim, yoksa AKP’nin Türkiye’yi getirdiği bu noktanın utanç verici olduğunu mu haykıralım?” dedi.

CHP’li Toprak yaptığı açıklamada şu değerlendirmeye yer verdi:

“Biz sürekli olarak sanayinin, sanayicinin desteklenmesini, AR-GE’nin teşvik edilmesini, Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilip yaygınlaştırılmasını, katma değeri yüksek imalat sanayi ürünlerine yönelmek gerektiğini söylüyoruz. Oysa ülke sanayi sürekli geriliyor, ekonomi içindeki payı aşağı iniyor. Sanayici adeta AKP iktidarı için üvey evlat. Hükümet, Taksim’de, Haliç tersanesinde, Haydarpaşa’da tarihi yıkıp, AVM ve Rezidans yapmaktan başka bir şey düşünemediği için, TOKİ eliyle rant paylaşımı dışında bir ekonomik projesi olmadığı için sanayiyi, üretimi, teknoloji geliştirmeyi, inovasyonu, ekonomik yenilenme ve yenilikçiliği aklının ucuna bile getiremiyor. O yüzden de Küresel Yenilik ve Yenilikçilik endeksinde ülkemiz yine en geri sıralarda yer alıyor. Kısa süre önce, Avrupa İşletme Yönetimi Enstitüsü (Insead) ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından her yıl gerçekleştirilen ‘Küresel Yenilik-Yenilikçilik Endeksi Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Türkiye, 142 ülke içinde ancak 68′inci sırada yer bulabildi. Bu önümüzdeki 10 yıl içinde ilk 10 ekonomi arasında olma iddiasının da iflasıdır.”

Toprak, Küresel Yenilik Endeksi araştırmasında her yıl ülke ekonomilerinin, sanayilerinin 84 farklı kritere göre değerlendirildiğini ifade ederek “Bu durumda Türkiye ekonomisi sınıfta kalmış, ekonomik kriterleri yerine getirememiş oluyor. Tıpkı, demokrasi, insan hakları, özgürlük kriterlerinde de kırık not aldığı gibi” dedi.

Toprak şöyle devam etti:

“Küresel Yenilik-Yenilikçilik Endeks Araştırması’nda, her yıl teknoloji geliştirme, araştırma, tasarım, AR-GE desteği, bilişim, elektronik, uzay ve havacılık, sağlık teknolojileri, finansman teknikleri vb. olmak üzere, ülkeler için 84 farklı kritere göre değerlendirme yapılıyor.

Bu kriterler çerçevesinde, devletlerin yenilikçilik potansiyeli, yenilik harcamaları ve yenilikçiliğe ayırdıkları fonlar, verdikleri destek ve teşvikler, üniversitelerde gerçekleştirilen araştırmalar ve yeni buluşlar, alınan patent sayıları hepsi bir arada değerlendiriliyor. Üniversitelerin kalitesi, risk sermayesine erişilebilirlik gibi faktörlerin değerlendirildiği araştırmada, İsviçre, İsveç, İngiltere, Hollanda ve ABD ilk beş sırada.  İkinci beş ülke ise Finlandiya, Hong Kong, Singapur, Danimarka ve İrlanda geliyor. Listenin en sonundaki 5 ülke Sudan, Cezayir Suriye, Yemen ve Özbekistan.  Türkiye, ortalarda bile değil, orta sıraların da gerisinde.

Dünyada ilk 100’e giren kaç üniversitemiz var? Türkiye’de yılda kaç tane yeni patent başvurusu yapılıyor? Koskoca TÜBİTAK bilimi-teknolojiyi bırakmış nelerle uğraşıyor? Teknokentlerin sayısı iki elin parmakları kadar bile değil. Türkiye ilk 10’a girme iddiasını böyle mi gerçekleştirecek. Hükümetin bambaşka ajandaları olduğu için bu konulara sıra bile gelmiyor, ayıracak vakitleri yok. Kısaca bu iddia da iflas etmiş durumda. Hükümetin 11 yılda Türkiye’yi getirdiği nokta, ekonomik yenilenme ve yenilikçilikte de ‘sınıfta kalma’ noktası. Bu durum hem içeride hem de dışarıda, Türkiye ekonomisinin geleceğine, toplumun refahı ve zenginleşmesine yönelik umut ve beklentileri zayıflatıyor, kaygıya dönüştürüyor”

    Cuma, 05 Temmuz 2013 10:14

Bağlantılı Konular