Kart: "Yargıçlar siyasi iktidarın sopası misyonu üstlenmiştir"

Konya Milletvekili Atilla Kart, Konya'da bir lise öğrencisi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklama kararı veren hakim hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyleyerek, yargıçların iktidarın ismen ve doğrudan görevlendirdiği kişiler olduğunu ve yargıçların siyasi iktidarın sopası misyonunu üstlendiğini ifade etti.

Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Sulh Ceza Hakimliklerinin uygulamalarını eleştirdi.

Konya'da lise öğrencisi tutuklama ve CHP Konya İl binasında da 17 Aralık protestosu sonrasında arama kararı verilmesinin yargının iktidarın sopası haline geldiğinin örnekleri olduğunu söyleyen Kart, şunları kaydetti: "Türkiye gerçeği artık şudur; Sulh Ceza Hakimlikleri yargı merci konumunda değildir. Türkiye'nin tüm illerindeki genel tablo bu yöndedir. Bu yargıçlar iktidarın ismen ve doğrudan görevlendirdiği kişilerdir. Bu yargıçlar siyasi iktidarın sopası misyonu üstlenmiştir."

Atilla Kart, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nün Ethem Sarısülük'ün ölümüne sebebiyet veren polis memuru için teşkilat mensupları arasında yardıma ilişkin bir genelge yayınladığını ifade ederek, "Suçluluğu hükmen sabit olan bir kişiye buradan Şanlıurfa Valiliği Emniyet Müdürlüğü'nün resmi yazıyla talimat verdiğini görüyoruz. Bu talimat kanunsuz bir emir ve talimattır. Suç işleyenleri korumaya yönelik bir içeriği vardı. Hukuk neden ayaklar altında bunun belgesidir." dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kart, Konya'da lise öğrencisi hakkında tutuklama kararı veren hakim hakkında HSYK'nın resen olaya el koyması gerektiğini söyledi.

"HSYK'nın resen el koymasını beklemeden, buna pek de ihtimal vermiyorum, doğrudan şikayet yoluna başvuracağımı, suç duyurusunu yapacağımı ifade ediyorum" diyen Kart, hakimin görev ve yetkisini kötüye kullandığını ifade etti.

    Cuma, 26 Aralık 2014 11:13

Bağlantılı Konular