CHP Eskişehir'de kadın mahkumları ziyaret etti

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Parti Meclisi Üyesi ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, 9 Aralık 2014 tarihinde çıkan isyan ile gündeme gelen Eskişehir H Tipi Cezaevi'ni ziyaret etti.

Ziyarete ilişkin notlar şöyle:

Eskişehir H tipi cezaevi ziyaret notları
Kadın Mahkumlar:

"Ped alamıyoruz, bebeklerimizin beslenme sorunu var, mama alamıyoruz"

LGBTİ Mahkumlar:

"Aşağılanıyoruz, tacize uğruyoruz, Kur'an kursuna gidemiyoruz"
"Cezası çok olan bizim koğuşa gelmeye çalışıyor"

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli AĞBABA, Parti Meclisi Üyesi ve Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL, Muğla Milletvekili Nurettin DEMİR ve Erzincan Milletvekili Muharrem IŞIK, 9 Aralık 2014 tarihinde çıkan isyan ile gündeme gelen Eskişehir H Tipi Cezaevi'ni 19 Aralık 2014 tarihinde ziyaret etti. İsyan ile ilgili soruşturmanın devam etmesi sebebiyle isyana karışan mahkûmlarla görüşemeyen Komisyon üyeleri, cezaevinde kalan kadın mahkûmlar ile görüştü ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt tarafından hazırlanan ihtiyaç paketlerini mahkûmlara teslim etti. Kadın mahkûmlar ve hasta mahkûmlar ile görüşen Komisyon ayrıca, cezaevinde bulunan LGBTİ mahkûmlar ile de görüşme imkânı buldu. Cezaevi koşullarına ilişkin ve LGBTİ mahkûmların cezaevinde karşılaştığı durum ile ilgili hazırlanan rapor şu şekilde:

Genel Değerlendirme
Eskişehir H Tipi Cezaevinde 1470 mahkûm ve 70 tutuklu toplam 1540 mahpus bulunuyor. Bu mahpusların 82'si kadın ve 7 de çocuk bulunuyor. Cezaevinde çalışan personel sayısı 304. Koğuşlar çok yoğun. 14 Kişilik koğuşlarda 16 kişi kalıyor.

Mahkûmlar ile yapılan görüşmelerde aktarılan hususlar ise şu şekilde:

"Ped alamıyoruz"
Kadın mahkûmlar, ekonomik durumları iyi olmadığı için kadın pedi ve çocuk bezi alamadıklarını ifade etmişlerdir.

"Mama, biberon alamıyoruz"
Kadın mahkûmlar, bebeklerine mama, çocuk şampuanı, pişik kremi alamadıklarını belirtiyorlar.

"Çocukların aşısı tam, oyuncağı, kıyafeti yok"
Kadın mahkûmlar, çocukların aşılarının düzenli yapıldığını ancak çocuk kıyafeti ve oyuncak temin edemediklerini söylüyorlar.

"Çocukların beslenmesi yetersiz"
Çocuklara ayrı yemek çıkmadığını ve beslenmelerinin yetersiz olduğunu söyleyen kadın mahkûmlar, özellikle bebekler beslenme sorunu olduğuna dikkat çekiyor. Kadın mahkûmlar, çocukların yemekler acı çıkarsa acı yediklerinin, ekşi çıkarsa ekşi yemek zorunda olduklarını söylüyorlar.

"Yemekler yıkanıyor"
Kadın mahkûmlar kendilerine çıkan yemeklerin yağlı ve sağlıksız olması sebebiyle yıkayarak yediklerini belirtiyorlar. Çocuklarına da yemekleri yıkamadan kesinlikle veremediklerini ifade ediyorlar.

"Balık yemek istiyoruz"
Mahpuslar bir yıldır hiç balık yemediklerini belirterek artık bir kez olsun balık yemek istediklerini belirtmişlerdir.

"Valilik buzdolabı gönderdi içeri alınmadı"
Dışardan bağışlanan TV ve buzdolabının cezaevi yönetimi tarafından kabul edilmemesi sebebiyle Valilikçe kendilerine bağışlanan buzdolabını alamadıkları ifade eden mahkûmlar sadece küçük ve ihtiyaçları karşılamayan buzdolabına izin çıktığını belirtmişlerdir.

Yün yasak, örgü yasak"
Cezaevinde daha fazla kurs imkânı olması gerektiğinin altını çizen kadın mahkûmlar, kursların arttırılmasını talep ediyorlar.

"Oy hakkımız olmalı"
Hükümlüler oy hakları olmadıkları için kendilerine ayrımcılık yapıldığını dile getirmekteler.

3 çocuğu var, kocası ayağa kalkamıyor"
Kadın mahkûmlardan birinin eşi hastanede yatıyor, diyalize giriyor ve kemik erimesi var. 12 yaşında ikizleri ve 9 yaşında bir çocuğu olan kadın mahkûm, cezaevinde tek başına yaşamaya çalışıyor.

Klozet yok, sandalye ile tuvalete gidiyor"
Hasta mahpus Kazım Bulut felçli, zor yürüyor. Klozet olmadığı için ihtiyacını sandalyede gideriyor.

LGBTİ Mahkumlar: "Ayrımcılığa uğruyoruz"
LGBTİ mahkûmlar aynı blokta erkek mahkûmlarla ayrı koğuşta kalıyorlar. Tehdit edildiklerini ve kendilerine diğer mahkûmlarca küfredildiğini ifade ediyorlar.

"112 hakkımız yok müdürle görüşemiyoruz"
Kendilerine normal mahkûmlar gibi davranılmadığını ve ayrımcılık yapıldığını ifade eden LGBTİ mahkûmlar; normal mahkûmların 112 hakkının olduğunu ancak kendilerine bu imkânın tanınmadığını belirtiyorlar. Ambulans bile çağıramıyoruz diyorlar. Ayrıca, diğer mahkûmların müdür görüşüne çıkmasına karşın kendilerine bu hakkın verilmediğini dile getiriyorlar.

"Sevk verilmiyor, açık cezaevine gönderilmiyoruz"
Kendilerine sevk çıkmadığını ve açık cezaevi haklarının kullandırılmadığı söyleyen LGBTİ mahkûmlar, yalnızca izin haklarını kullanabildiklerini belirtiyorlar. Kendileri için açık cezaevi açılması gerektiğini dile getiriyorlar.

"Müslümanız, Kur'an kursuna gönderilmiyoruz"
LGBTİ mahkûmlardan bazıları Kur'an kursuna gitmek istediklerini ancak cinsel kimlikleri sebebiyle gönderilmediklerini ifade ediyor.

"Sert davranılıyor, tacize uğruyoruz"
Mazgalların açılırken bile kendilerine farklı davranıldığı ve sert tavır sergilendiği söyleyen LGBTİ mahkûmlar, tacize uğradıklarını belirtiyor. Bir taciz vakasının yaşandığını ve cezaevi yönetiminin de bu tacizi tespit ettiğini söylüyorlar. Özellikle koridorda telefona çıktıklarında diğer mahkûmlar tarafından küfre maruz kaldıklarını belirtiyorlar.

"Eşcinselim diyeni bizim koğuşa verdiler, bizimle ilişki yaşamak istedi"
LGBTİ mahkûmlar, eşcinsel olduğunu söylediği için kendi koğuşlarına verilen bir erkek mahkûmun kendileriyle ilişki yaşamaya çalıştığını ifade ediyor.

"Cezası çok olan bizim koğuşa gelmeye çalışıyor"
Cezası çok olan mahkûmların kendileriyle ilişki yaşamak için kendi koğuşlarına gelmeye çalıştığını söyleyen mahkûmlar, bu nedenle, bölümlerin mutlaka ayrılması gerektiğini ve hatta kesin çözüm için ayrı cezaevleri açılmasının zaruret olduğunu söylüyorlar.

"Denetimli serbestlik için eşcinsel raporu al"
Denetim serbestlikten faydalanmak isteyen bir mahkûmdan eşcinsel raporu alması istenmiş. Rapor alamadığı için denetimli serbestlikten faydalanamadığını ifade etmiştir.

"Eşcinsel olduğum için berberlik mesleğimi yapamıyorum"
Bir LGBTİ mahkûm, berber olduğu halde kendi mesleğini yaptırmadıklarını ifade ediyor.

"Eşcinselsen aşçılık, berberlik kursu ve spor yapmak yasak"
Kursların kendilerine yasak olduğunu söyleyen LGBTİ mahkûmlar, aşçılık, berberlik vb. kurslara "durumlarından dolayı" çıkamadıklarını söylüyorlar. Normal mahkûmlar gibi aynı zamanda kursa çıkmak ve çalışmak isteyen mahkûmlar ayda bir kez spora çıkmalarına izin verildiğini söylüyorlar.

"Sinema yasak, toplu olan her etkinlik yasak"
Sinemaya diğer mahkûmlar gidebildiği halde "durumlarından dolayı" kendilerinin gidemediklerini ifade den LGBTİ mahkûmlar, toplu hiçbir etkinliğe katılmalarına izin verilmediğini ifade ediyorlar.

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 27 Aralık 2014 10:31

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica