Işık: "TOKİ ev sahibi yapıyor ama asıl amacı birilerini zengin etmek"

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, TOKİ'nin uygulamalarını eleştirdi.

Sosyal konut yapmak iddiasındaki TOKİ'nin, Milli Emlak'tan bedava aldığı arsaları çok yüksek rakamlar koyarak vatandaşa ödettiğini belirten Işık, "Oradan aldığı paraları da kaçak saraylara ve diğer taraflara harcadığını düşünüyoruz. Bu konuda hükümeti uyardık, bakanlara söyledik ama bir sonuç alamadığımız için kamuoyuna duyurma ihtiyacı hissettik." diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Işık, takipsizlikle sonuçlanan 17 Aralık soruşturması kapsamında alınan ve adli emanette bekletilen paraların yasal faiziyle birlikte geri ödenmesine ilişkin soru üzerine şunları kaydetti: "O tabloyu görünce ben ilk önce Kızılay'ın başkanı olan hemşehrime içimden kızdım. Rüşvetten alınan hırsızlık parası, cari açığı kapatmak için uğraştığını söyleyen bir oğlanın getirdiği parayı, götürüp Kızılay'a bağışlaması, önce onu kınadım. Bugün de hemşehrimi, Kızılay'ın başkanını arayıp, söyleyeceğim. Kızılay böyle bir şeye ait olmaması lazım. Kızılay'ın böyle bir ihtiyacı varsa zaten vatandaş sürekli yardımını yapıyor, Rıza Sarraf'ın aldığı haram parayı Kızılay'a vermesini kınıyorum."

İddiaların üzerini kapatmak için paraların faizinin Kızılay'a verilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu ifade eden Işık, "Onların yüzsüzlüğü ortaya çıkmış, ne oldukları belli, ar damarları çatlamış, derileri kalın. Ama Kızılay'ın kabul etmesini daha fazla kınıyorum." dedi.

Işık, Çözüm Süreci'ne ilişkin bir soruyu yanıtlarken de amacın seçim sürecini geçiştirmek olduğunu savundu. Işık, "Ben baştan beri Kandil'in silah bırakacağına inanmadım, yine inanmıyorum. Gelinen noktada birbirlerini kullandırıyorlar ama en sonunda da birbirlerine iyi bir kazık atarlar diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 25 Aralık 2014 13:12

Bağlantılı Konular