'Siz de Allah korkusu yok mu?'

CHP Milletvekili İhsan Özkes: "Müslümanlıkta camide tenis oynamak var mı?"

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in TBMM'de görüşülmekte olan torba yasada, cami altı dükkanların Diyanet tarafından işletilmesiyle ilgili 5. madde üzerine görüşlerini dile getirdi.

İhsan Özkes şunları söyledi:

Ben aslen Çorumluyum. 4 Temmuz 1980 Çorum olaylarının 33. yılıdır.
Çorum’da Cuma günü Cuma namazı öncesinde tam da imamlar hutbeye çıkacağı sırada Çorum’un tüm camilerinde “Ey Müslümanlar! Aleviler Alaattin Camisini yakıyorlar. Yetişin” diye bağırıyorlar. Tüm camiler anında boşalıyor, camilerden çıkan cemaat cami avlularına önceden hazırlanan sopaları baltaları alarak Alevi avına, yakıp yıkmaya başlıyorlar. Neticede resmi rakamlara göre 116 kişi öldürülüyor. Yüzlerce kişi yaralanıyor, iş yerleri yağmalanıyor, evler yakılıyor. Ama Alevilerin yaktığı söylenen Alattin Camisi ne yakılmıştır ne de yakılma teşebbüsünde bulunulmuştur. Bu vesileyle Sivas, Kahramanmaraş ve Çorum olaylarında ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Sayın Milletvekilleri,
Hükümetin Meclis’ten kaçırdığı Sayıştay raporlarında, Hazine arazileri üzerinde bulunan cami ve mescitlerin ticari ünitelerinin herhangi bir yasal mevzuata dayanmaksızın, Diyanet’e devredildiği ve Hazine’ye aktarılması gereken gelirlerin yüzde 25’inin bir dini vakfa aktarıldığının ortaya çıkmasının ardından, hazırlanan Teklif daha önce Genel Kurul’da üç partinin ayrı ayrı verdiği önergelerle geri çekilmişti.

Madde şeytana pabucu ters giydirecek kadar karmaşık halde yine Yüce Meclisin huzuruna getirilmiştir.

Bütün mesele “Mülkiyeti kamuya ait araziler üzerine yapılmış camilerin müştemilatı sayılan" yerlerin kira gelirlerinin Diyanet’çe toplanmasına dair protokole göre Diyanet tarafından toplanan yaklaşık 30 milyon TL civarındaki Milli Emlak Genel Müdürlüğüne aktarılması gereken ve sahibine verilmeyen, faize yatırılarak nemalandırılan paranın Dini ve Sosyal Hizmetler Vakfına aktarılmak istenmesidir. Yani kanunla yaklaşık otuz milyon TL tutarında bir yolsuzluk mu kapatılıyor?

Hem iyi niyetle cami yapmış, yaptırmış kurum ve şahıslara saygı gösterilmeli hem de Yüce Meclis bu tür dalaverelere alet edilmemelidir.

Dernek, Vakıf, şahıs her kimse mülk sahibi olanlar cami yapmış; caminin tamir, bakım, elektrik, su, halı-kilim, ampul, temizlik araç gereç ve malzemeleri için de gelir getiren bir iki dükkan veya benzeri şeylerle birlikte, abdest alma ihtiyacı için mekanlar ve tuvaletler yapmış veya yaptırmış.

Örneğin Caferiler 300 kadar camilerine, bu camilerindeki dükkânlara ve tuvaletlere Diyanet’in el koymasını istemiyorlar.

Maddenin sonunda ise “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce birinci fıkrada belirtilen yerlerden elde edilen ve banka hesaplarında tutulan gelirler hakkında da aynı hükümler uygulanır” denilerek Diyanet’in banka hesaplarındaki faizleri de güvence altına mı alınıyor? Diğer bir deyimle aklama mı yapılıyor? Diyanet parayı çok seviyor. Para söz konusu olunca faiz de olsa umursamıyor. “Haram, helal ver Allah’ım” diyor.

Diyanetin ve Diyanet Vakfının yurt içi ve yurt dışı için toplanan yardımları bankalarda uzun sürelerde tutması ve bu yolla faiz lobisinin hoşuna giden gidişatı konusunda Başbakan ne düşünür acaba?

Ayrıca bu madde kabul edilirse, Diyanet Türkiye’nin en büyük gayrımenkul ve tuvalet işletmecisi haline gelecektir.

Diyanet devasa bütçesiyle doymuyor. Hac ve umre ticaretiyle doymuyor. Camilerin üzerine kurdurduğu baz istasyonlarıyla doymuyor. Her Cuma toplanan paralarla doymuyor. Diyanet Vakfı imparatorluğu ile doymuyor. Bu millet Diyaneti doyuramıyor. Güya mübarek Ramazan Ayının ana temasını “Helal kazanç, helal lokma” olarak belirleyen diyanet, ele veriyor talkını, kendi yutuyor salkımı. Ne diyelim gözlerini toprak doldursun.

Diyanet yalan söylemeyen Dolmabahçe Camisi görevlisine soruşturma açarken, Milas’ta camide tenis oynanmasına çanak tutmaktadır.

Müslümanlıkta camide tenis oynamak var mı? Siz de Allah korkusu yok mu?
Bu teklifin geri çekilmesinin kabul edilmesini diliyorum.

 

Haber: Gerçek  Gündem

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 04 Temmuz 2013 15:08

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica