"Siyasetin yapması gereken sanatın ve sanatçının eleştirisine tahammül etmektir"

"Çağdaş Türkiye'yi, uygar Türkiye'yi, Mustafa Kemal'in Türkiye'sini yeniden ayağa kaldırmak durumundayız. Dünya görüşlerimiz farklı olabilir. Ama ortak paydamızı büyütmek zorundayız. Ortak paydamız? Demokrasidir, özgürlüktür, düşüncenin özgürce ifade edebilmesidir."

Sanatı ve sanatçısı olmayan bir toplumun yaşama şansı olmadığını, sanatın toplumu kaliteli kıldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu bu konuda şunları söyledi;

"Sizin toplum nezdinde çok büyük bir yeriniz var. İktidarlar doğal olarak sanatçılardan zaman zaman şikayet ederler. Doğal olarak diyorum, şu nedenle: Kendi beğenmedikleri pek çok aykırılığı sizler rahatlıkla dile getirebiliyorsunuz. Getirmek de zaten bir anlamda göreviniz. Siyasetin yapması gereken sanatın ve sanatçının eleştirisine tahammül etmektir. Asıl görevimiz o bizim. Eleştirmek değil, tam tersine tahammül etmek.

Sizler dünyaya farklı bakarsınız, dünyayı bizim görmediğimiz gözlerle görürsünüz. Bizim bakmadığımız çerçevede dünyaya bakarsınız. Aykırılıkların uyumunu sağlarsınız, sanatçı olarak. Biz de zaten sizi örnek alıyoruz."


Kemal Kılıçdaroğlu CHP'nin "Geleceği Birlikte Kuruyoruz" sözüyle seçim çalışması yürüttüğüne işaret ederek, bu bağlamda toplumun değişik kesimleriyle bir araya geldiklerini belirtti. Daha önce İstanbul'da sanatçılarla buluştuklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, bu buluşmaları Anadolu'nun diğer kentlerine de taşımayı düşündüklerini bildirdi.

Sanatçıların bu buluşmalarda aktaracaklarının çok önemli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bu görüşlerden yararlanarak, seçim bildirgesini hazırlayacaklarını açıkladı ve şöyle dedi;

"Çağdaş Türkiye'yi, uygar Türkiye'yi, Mustafa Kemal'in Türkiye'sini yeniden ayağa kaldırmak durumundayız. Belki dünya görüşlerimiz farklı olabilir. Siyasette de farklı düşünmüş olabiliriz. Ama ortak paydamızı büyütmek zorundayız. Ortak paydamızı genişletirsek geleceği daha sağlıklı kurabiliriz. Nedir ortak paydamız? Demokrasidir, özgürlüktür, düşüncenin özgürce ifade edebilmesidir. Sanatçının özgürce sanatını yapabileceği bir iklimin yaratılmasıdır. Dolayısıyla bu çerçeveden baktığımızda kadın erkek eşitliğidir. Ortak paydayı büyütmememiz için hiçbir neden yok. Zaman zaman farklı düşünebiliriz, farklı görüşlerimiz de olabilir. Sonuçta biz siyasetçiyiz ama sizler sanatçısınız. Biz Türkiye'yi yönetiyoruz, ama sanatçısız bir ülkeyi yönetmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Bu açıdan bize düşen görevler var. Eksiklerimizi rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Önerilerinize, görüşlerimize elimizden gelen desteği vereceğiz ve beraber güzel Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Asıl hedefimiz, asıl beklentimiz bu."

Kültür ve Sanat politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş'ın koordinasyonunda gerçekleşen toplantı CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından sonra basına kapalı olarak devam etti.

    Çarşamba, 24 Aralık 2014 10:19

Bağlantılı Konular