"AKP'li Milletvekillerinin sahibi oldukları şirket ve şirket ortaklıklarının isimleri nedir?"

Sezgin Tanrıkulu Başbakan Davutoğlu'na sordu: "Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ihalelerin İNKUR şirketine verilmesi için bürokratlara siyasi baskı yapan kişi ya da kişiler kimlerdir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet  Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde müfettişler kurucuları arasında AKP'li bir vekilin de sahibi olduğu şirketin son 6 yılda aldığı ihalelerde yolsuzluk yapıldığı tespit edilmiştir. Tanık ifadelerine dayandırılan soruşturma raporunda ihalelerin bu firmaya verilmesi için bürokratlara baskı yapıldığı ve alınan her ihalede yüzde 20 iş artışı yapılarak kamunun zarara uğratıldığı tespiti yapılmıştır. İhalelerin ilgili şirkete verilmesi için siyasi baskıya direnen dönemin genel müdürünün istifaya zorlandığı, istifa etmeyince görevden alındığı yine basına yansıyan haberler arasındadır.

Bu bağlamda;
1- Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ihalelerin İNKUR şirketine verilmesi için bürokratlara siyasi baskı yapan kişi ya da kişiler kimlerdir?
2- Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ihalelerinde organize yolsuzluk yapıldığı iddiası doğru mudur?
3- İdda doğru ise, organize yolsuzluk yapan kamu görevlileri kimlerdir?
4- AKP'li bir vekilin şirketi 6yıl boyunca sürekli olarak Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden ihale ve iş artışı alması tesadüf müdür? Bu şirketin ismi nedir? İlgili şirketin ortakları ve yöneticileri kimlerdir?
5- Hudut ve Sahiller Sağlık Eski Genel Müdürünün ihalelerin ilgili şirkete verilmesine direndiği  için  görevden alındığı iddiası doğru mudur?
6- AKP'li Milletvekillerinin sahibi oldukları şirket ve şirket ortaklıklarının isimleri nedir?
7- AKP Milletvekillerinin sahip oldukları şirket ve şirket ortaklıklarının 2009-2014 yılları arasında aldığı kamu ihalelerinin toplam tutarı nedir?"

    Pazartesi, 22 Aralık 2014 11:18

Bağlantılı Konular