Tekin: "AA'nın verileri neden farklı?"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 2014 Yerel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anadolu Ajansı verilerinin diğer ajanslara göre ciddi farklılıklar oluşması, yanlış/yanlı ve manipülatif etki doğurarak açıklanan sonuçların kamuoyunun tepkisine yol açtığını belirterek, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi sundu.

Anadolu Ajansı'nın seçimlerde hizmet aldığı bazı firmaların AKP'li vekil ve bakanların çocuklarının sahibi olduğu firmalara ihale edilip edilmediği konusunun kamuoyunda soru işaretleri doğurduğunu belirten CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın cevaplaması istemiyle sorduğun sorular ise şöyle;

1- Anadolu Ajansı her iki seçimde yaklaşık 265.000 veri sağlayıcı (sandık görevlisi) kullandığı bilinmekte olup, bu hizmet alımı hangi firma veya firmalar tarafından sağlanmıştır? Firma sahipleri kimlerdir?
2- Yapılan hizmet alımı için firma ya da firmalara ne kadar ödeme yapılmıştır?
3- Anadolu Ajansı tarafından seçim sonuçlarını izlemek için görevlendirilen firma ya da firmalar nasıl seçilmişlerdir?  Firmaların seçiminde her hangi bir ihale düzenlenmiş midir?
4- Anadolu Ajansı'na veri gönderen bir nevi sandık görevlisi gibi çalışan (265 bin) kişinin tespiti hangi kriterlere göre yapılmıştır? İsim listesi kimlerden oluşmaktadır?"

    Pazar, 21 Aralık 2014 09:48

Bağlantılı Konular