Böke: "Tasarruf, plaket alımı azaltılarak değil, kamudaki lüks kısarak yapılır"

Selin Sayek Böke: "Hukukun olmadığı yere doğrudan yatırımcı gelmez."

Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, kamuda tasarruf amacıyla kamu kurumlarının birbirine plaket vermesinin Başbakanlık Genelgesiyle engellenmesinin, kamuda kayda değer önemli bir tasarruf sağlamayacağını belirterek, "Tasarruf, göstermelik tedbirlerle sağlanmaz, kamudaki lüks önleyerek yapılır." dedi.

Selin Sayek Böke, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından bugün açıklanan '10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planları'na ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçtiğimiz günlerde açıklanan ve beklenenden düşük çıkan büyüme rakamlarının Türkiye'de iş yapma oranının kötüleştiğini ve belirsizliğin arttığını gösterdiğini ifade etti. Hükümetin teknoloji ve istihdam yaratacak doğrudan yatırımları arttıracağını açıkladığına işaret eden Böke şöyle konuştu:

"Doğrudan yatırımcı hukukun üstün olmadığı yere, öngörülemeyen politika ortamına asla gelmez. Yatırımcılar Türkiye'ye kısa vadeli yatırım yapma nedeni olarak, oyunun kurallarının net olmamasını gösteriyor. Türkiye benzeri ülkeler 40 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekerken, Türkiye maalesef 10 milyar dolarlık yatırım çekiyor. Türkiye'ye gelmesi gereken uzun vadeli 30 milyar dolarlık doğrudan yatırım gelmiyor çünkü oyunun kuralları net değil. Oysa yatırımcı yarını öngörebilmek ister. Bunun için de yüzlerce madde içeren ve herhangi bir yol göstericiliği kalmamış eylem temennileriyle ikna olmaz. Bu paketlerin hiç birisi ileriye yol gösterici olamıyor. Çünkü siyasi irade hukuka güveni puslandırdı. Kimse önünü göremiyor."

Tasarruf için gereksiz lüksten vazgeçin
Tasarruf için kamuda israfın önlenmesinin çok önemli olduğuna işaret eden Böke, Maliye Bakanlığı'nın verilerinde kamudaki makam aracı ile lojman savurganlığının gözler önüne serildiğini bildirdi. "Kamuda tasarruf, plaket alımını azaltarak değil, lüks harcamayı kısarak yapılır." diyen Böke şöyle devam etti:

"Son dönemde bolca duyduğumuz makam araçlarını düşününce 'plaket alımları azaltılarak ek makam araçları için bütçe mi yaratılacak' sorusu akıllara geliyor. Kaynakları, toplumun ihtiyaç duyduğu şeylere değil, kaçak saraylara, uçaklara, makam araçları ile lüks lojmanlara israf etmeyerek tasarruf yaparsınız. Aslında tüm bu lüks harcamalar yönetimin zihniyetini gösteriyor. Yöneticiler, 'Ben Türkiye'nin kaynaklarını kendime harcayacağım' diyor. Bu şekilde tasarruf yapamazsınız."

Hükümetin bu tedbirleri almak için neden 12 yıl beklediğini de soran Böke, "Hükümet bir kez daha söylemi ve eylemi bir olmayan bir dizi açıklama ile vatandaşımızı oyalamaktadır. Amaç seçimler öncesi vatandaşı meşgul etmek." dedi.

    Cuma, 19 Aralık 2014 12:15

Bağlantılı Konular