"ÇED'deki son yönetmelik değişikliği, yeni rant kapıları açmaya yönelik"

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, ÇED'deki son yönetmelik değişikliğinin, çevreyi daha iyi korumaya değil, yeni rant kapıları açmaya yönelik olduğunu ileri sürdü.

Mehmet Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 1993 yılından bu yana uygulanan ÇED yönetmeliğinin, toplam 8 kez değişikliğe uğradığını belirtti.

Yapılan son yönetmelik değişikliğini eleştiren Kaplan, 100 kilometrenin altındaki demiryolları projelerinin, akarsu havzalarından 10 milyon metreküpe kadar olan su transferlerinin, 10 milyon metreküpe kadar olan baraj ve gölet yapımının, deniz, göl ve akarsulardan 3 milyon metreküpe kadar kum çekilmesinin ÇED'den muaf tutulduğunu söyledi.

Bunun yanında sanayi ve enerji tesislerinin sökümünün de ÇED'den muaf tutulduğunu kaydeden Kaplan, termik santral, nükleer santral gibi enerji tesislerinin sökümünün bile bu kapsam içinde olduğunu ifade etti.

Söz konusu yönetmelikte, "olağanüstü durumlar" başlığı altında, kentsel dönüşümle ilgili kararlarının Bakanlık eliyle verileceğinin duyurulduğunu anlatan Kaplan, bunun, kentsel dönüşüm çalışmalarında çevresel etki değerlendirmesinin ÇED'den muaf tutulduğu anlamına geldiğini vurguladı.

Yenilenebilir enerjiye karşı olmadıklarını belirten Kaplan, yalnızca bu enerji tesisleri yapılırken, çevreye zarar verilmesinin önlenmesini ve sürdürülebilir olmasını istediklerini söyledi.

Mehmet Kaplan, ÇED'deki son yönetmelik değişikliğinin, çevreyi daha iyi korumaya değil, yeni rant kapıları açmaya yönelik olduğunu söyledi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 18 Aralık 2014 17:57

Bağlantılı Konular