Toprak: “AKP döneminde borç içinde doğan, borç içinde yaşayan ve borç içinde ölen bir toplum haline geldik."

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Türkiye’nin AKP döneminde krediyle ayakta kalan bir topluma dönüştüğünü belirterek, bu durumun çok ciddi trajedilere, aile facialarına ve toplumsal bir yıkıma yol açacağı uyarısında bulundu.

 

Erdoğan Toprak’ın Açıklaması Şöyle: “ Türkiye toplumu AKP döneminde bir borç batağına sürüklenmiştir. Üretimi yeterli ve gerekli önemi vermeyip toplumu tüketime sürükleyen AKP’nin ekonomik anlayışı Türkiye’yi içinden çıkılmaz bir duruma sürüklemektedir.

Bugün ülkemizde aileler, bireyler; kredi kartıyla, borçla, kredi kartından nakit çekişle, yaşamını sürdürüyor. Mayıs ayında kredi kartlarından nakit çekiş tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5 artış gösterdi. Haziran ayı verileri açıklandığında, bu tutar ve oran daha da yukarı çıkmış olacak.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Mayıs ayında 8 milyon 665 bin kredi kartından nakit çekiş işlemi yapılmış. İnsanlarımız kredi kartından nakit çekmenin faizinin çok daha yüksek olduklarını bildikleri halde, bu maliyeti göze alıp, çaresizlikten aile bütçelerindeki, bireysel bütçelerindeki açığı, kredi kartından nakit çekerek kapatmaya çalışmışlarıdır. Sadece, Mayıs ayında kredi kartından nakit çekme işlem tutarı, 3 milyar 417 milyon 400 bin lira oldu, yani belirttiğim gibi, günde ortalama 110,2 milyon lira nakit çekildi. AKP döneminde borç içinde doğan, yaşayan ve ölen bir toplum olduk. Bu çok vahim ve sosyo-ekonomik açıdan irdelenmesi gereken bir tablo. Ancak AKP ne yazık ki böyle bir hassasiyeti, yaklaşımı gösterecek birikim ve anlayıştan uzaktır.

Biz sürekli Üniversite-Sanayi işbirliğini, katma değeri yüksek imalat sanayinin teşvik edilip desteklenmesini, Endüstriyel Tasarım, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kurulmasını, AR-GE’nin desteklenip kaynak ayrılmasını savunurken AKP, her mahalleye bir AVM yapma derdine düşmektedir. Bu anlayışla bireylerin, toplumun ve ülkenin borç batağından kurtulması mümkün olmayacaktır.”

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 04 Temmuz 2013 12:20

Bağlantılı Konular