Akkaya: "TMMOB; AKP iktidarının vatanı talan etmesini ve soymasını engelledi"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya yazılı bir açıklama yaparak AKP Hükümeti tarafından özerk yapısına müdahale edilen TMMOB'nin direnişine destek verdi.

Yakup Akkaya açıklamasında şöyle dedi:

"AKP iktidarı bütün bunları yapan TMMOB'un anayasal güvenceye sahip özerk yapısını parçalamak, gücünü bölmek ve diz çöktürmek istemektedir."

Malum olduğu üzere 12 yıllık AKP iktidarı yeni bir torba yasa ile karşımıza çıktı. Torbanın içinde 12 yasada değişiklik öngörülmekte ve bu yasalarla TMMOB'u anayasal mali ve idari yapısını hiçe sayıp Bakanlıklara bağlayarak, özgür sesini kısmak ve AKP iktidarının arka bahçesi haline getirmek istenmektedir.

Niçin TMMOB hedef seçildi?
TMMOB, AKP iktidarının hedefindeki kentsel, kırsal, kültürel, doğal varlıkların el değiştirmesi; imar, inşaat, çevre, enerji, gıda, orman ve doğal kaynak alanlarının tahribatında; iktidarın hiçte istemediği; kamu yararına davalar açarak iktidarı ifşa etmekte ve halkın haklarını savunmaktadır.

TMMOB dönüşümün Kentsel değil, rantsal dönüşüm olduğunu vurgulamaktadır. Kaza diye geçiştirilen iş cinayetlerinin takipçisi olmaktadır. Kaçak sarayın usulsüz yapıldığını tescillemiştir. Hidroelektrik santrallerini, ormanların ve doğanın tahribatını kamu yararına durdurmuştur. Yani TMMOB; AKP iktidarının vatanı talan etmesini ve soymasını engelledi, tekerine çomak soktu.

Az şey midir TMMOB’un yaptığı?
Bu durumda AKP iktidarı bütün bunları yapan TMMOB'un anayasal güvenceye sahip özerk yapısını parçalamak, gücünü bölmek ve diz çöktürmek istemektedir.

Peki bu mümkün mü? Tabi ki mümkün değil!!! Çanakkale savaşının son safhasında memleketin bütün okumuş, aydın, mimar mühendisleri savaşa katılmıştı. Emperyalistlerin son saldırısını vatan aşkıyla püskürtmüşlerdi. Bugünde aynı şekilde mimar ve mühendislerin yapılan son saldırıyı yine aynı şevkle püskürtmek için dimdik ayakta savrulmadan, diz çökmeden mücadele edeceğine olan  inancımız tamdır.

Bizler "vatanın bağımsızlığına" ahdetmiş CHP'liler sizinle her zaman ve her koşulda, kol-kola ve omuz-omuzayız.

"Selam olsun direnen TMMOB üyelerine
Yolunuz yolumuzdur."

    Perşembe, 18 Aralık 2014 12:25

Bağlantılı Konular