Özkes: "Görmez varlıkla imtihan sınavını geçemedi"

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulu'nda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi üzerinde yaptığı konuşma sırasında, bazı AKP'li milletvekillerinin kendisine, "Belam" diye laf attıklarını anımsattı. Özkes, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in makam aracına ilişkin haberlere değinerek Görmez'in varlıkla imtihan sınavını geçemediğini ifade etti.

"Belam" kelimesinin, dini literatüre, Hazreti Musa döneminde, Musa'nın yanında yer almayan, iktidarı elinde bulunduran Firavun'un yanında olan Belam-ı Baura'dan geldiğini anlatan Özkes, "Dinin yanında değil de iktidarın ve gücün yanında yer alınlara Belam denir. Ben muhalefet partisinin milletvekiliyim. Dolayısıyla bu şablon bana uymuyor. Kendileri Belam şablonuna tıpatıp uyan insanların aymazlığı o dereceye gelmiş ki Belam'lığa sığmayan kişiye bile ‘Belam' diyebiliyorlar." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in makam aracına ilişkin haberlere değinen Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, "Müslüman'ın varlıkla imtihanı" başlıklı Kasım ayında yayımlanan dergisini gösterdi. Dergideki makalelerden örnekler veren Özkes, Görmez'in varlıkla imtihan sınavını geçemediğini ifade etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özkes, partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla gittiği İstanbul'da, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Belediye Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül ve eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Son olarak Meclis'te Kılıçdaroğlu ile İnönü ve Emir Sarıgül'ün bir araya geldiğini belirten Özkes, "Aile içinde bazı sorunların yaşanabileceği, bu sorunların önemli olmadığı, birlik ve beraberlik içinde çalışmalara devam etmeleri yönünde Genel Başkanımızın talimatı oldu. Onlar da tokalaştılar ve birlikte çalışma sözü vererek ayrıldılar." diye konuştu.

    Çarşamba, 17 Aralık 2014 11:01

Bağlantılı Konular