"Yurttaşın ön ödemeli kartlı sistemi yerine kartlı sisteme geçmeye zorlanmalarının sebebi nedir?"

Levent Gök, BAŞKENTGAZ'ın aboneleri faturalı sisteme zorlamasını ve mükerrer güvence bedeli almasını Başbakan Davutoğlu'na sordu.


CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 16.12.2014

Levent GÖK
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

Ankara'nın çeşitli semtlerinden bana ulaşan yurttaşlarımızın telefon, e-posta ve faks ile verdikleri bilgilere göre, kartlı sayaçla doğalgaz kullanan yurttaşlarımız, BAŞKENTGAZ görevlileri tarafından çeşitli bahaneler üretilerek aboneleri faturalı sayaç sistemine geçmeye zorlanmaktadır.

Bu bağlamda;
1- Yurttaşların mevcut ön ödemeli kartlı sistemi yerine kartlı sisteme geçmeye zorlanmalarının sebebi nedir?
2- Bu durumdaki yurttaşların büyük bir bölümü yıllar önce Ankara Büyükşehir Belediyesine güvence bedeli olarak 300 dolar ödedikleri halde, şimdi kendilerinden yeniden 400 TL güvence parası istenmesinin yasal dayanağı nedir?
3- Abonelerin daha önce ödedikleri güvence bedeli kendilerine iade edilmediğine göre ne olmuştur da ikinci kez güvence bedeli talep edilmektedir?
4- BAŞKENTGAZ özelleştirilmesi sürecinde bu konu gündeme getirilmiş midir? Bu konu devir sözleşmesine konu olmuş mudur? Nasıl bir karar alınmıştır?
5- Yurttaşları mağdur eden bir düzenlemenin sorumluları kimlerdir? Bu konuyu soruşturmak üzere bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?
6- Abonelere faturalı sistem için baskı uygulanmasını durdurmak için ilgililere ne zaman talimat vereceksiniz?"

    Salı, 16 Aralık 2014 14:23

Bağlantılı Konular