"Hukuksuzluk nereden, kime karşı gelirse gelsin buna karşı çıkmak herkesin görevidir"

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, intikam duygusuyla yapılan soruşturmalara karşı olduğunu belirterek, "Hukuksuzluk kimden, nereden, kime karşı gelirse gelsin buna karşı çıkmak herkesin görevidir." dedi.

Ali Rıza Öztürk, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, son dönemde yaşanan uygulamaların yürütme, yargı ve yasamanın tek kişide toplandığı, otokratik yönetimlerde ve diktatörlüklerde görülen uygulamalar olduğunu söyledi.

Hükümetin geçmişte Gülen cemaatiyle aynı yolda yürüdüğünü, aynı sofrada yemek yediğini ifade eden Öztürk, "Şimdi onlara karşı kanlı kavganın içine girdiler. Erdoğan, helalleşme adı altında kendisine biat etmeye çağırdı, olmayınca sindirme operasyonuna girdi." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hukuksuzluğa karşı çıkanları paralel yapıyı savunmakla suçladığını anlatan Öztürk, şunları söyledi; "Duruşum açık ve nettir. Ben hukukun yanındayım. Hukuk kişilere göre olmaz. Failin ve fiilin ne olduğuna bakılmaksızın hukukçu hukuku korumak, savunmak zorundadır. İntikam duygusuyla yapılan soruşturmalara da buna yargının alet olmasına da yargı üzerinden siyasi mücadele yapılmasına da karşıyım. Cemaate yönelik uygulamalara içimden gülemem. Ergenekon, Balyoz ve Oda TV soruşturmalarını yapanlara 'hukuk size de lazım olacak, o zaman sizi biz savunacağız' dedim. Bu iktidara da hukuk bir gün lazım olacak, onları da CHP savunacak. Hukuku savunmanın gereği budur. Hukuktan yana olan adam, yandaşlar için değil, herkes için hukuku savunur. Türkiye'de son noktaya gelindi. Faşist yönetimin yasaları çıktı. 'Otoriterleşmeye gidiyoruz, polis devletine gidiyoruz' diyenlere 'günaydın' diyorum."

İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in, CHP'nin seçimde Gülen cemaatiyle işbirliği yaptığına ilişkin sözleri hatırlatılan Öztürk, "CHP'nin kimseyle işbirliği yoktur." dedi.

Ali Rıza Öztürk, hükümetin 17-25 Aralık soruşturmasını kapatarak, soruşturmayı yürüten savcıların yerlerini değiştirerek yolsuzluk kuşkularını daha da artırdığını savunarak, "Hukuksuzluk kimden, nereden, kime karşı gelirse gelsin, buna karşı çıkmak herkesin görevidir." diye konuştu.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani'nin, CHP'ye genel seçime birlikte girme çağrısına ilişkin değerlendirmesi sorulan Öztürk, "CHP örgütsel bağımsızlığı olan siyasi partidir. ilkeleri, programı vardır. CHP, örgütsel bağımsızlığı ve ilkelerine zarar gelecek hiçbir birleşmenin içinde olmaz." dedi.

Ali Rıza Öztürk, sosyal medyadaki "fuatavni" hesabından paylaşılan bilgilerin doğru çıkması ve hesabın sahibinin bulunamamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Onu Başbakan'a sormak lazım. Devleti Başbakan yönetiyor" diye konuştu.

Olayları ve yaşananları anlamak için "fuatavni" olmaya gerek olmadığını dile getiren Öztürk, yargı paketi Meclis'e geldiğinde cemaate operasyon yapılacağını kendisinin de söylediğini, getirilen düzenlemelerin buna işaret ettiğini büyük haritaya bakanlar tarafından görüldüğünü söyledi.

    Pazartesi, 15 Aralık 2014 12:06

Bağlantılı Konular