Kılıçdaroğlu: "Yalakadan sanatçı olmaz"

Kemal Kılıçdaroğlu: "Saraylarla, sarayların penceresinden dünyaya bakarak, Türkiye'ye bakarak kendinizi güçlü göremezsiniz. Güç farklı bir şeydir, akılla elde edilir, baskıyla, kaba kuvvetle, kol gücüyle elde edilmez."

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Ankara Barosu'nu ziyaretinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Hukukun üstünlüğünü, hep birlikte savunmak zorundayız." dedi ve şunları söyledi;

"Hukukun üstünlüğü kavramına hepimizin bugünden anlaşılıyor ki, hepimizin çok daha fazla ihtiyacı var. Hukuk herkes için eşit koşullarda uygulanmalı. Üstünlerin hukuku ayrı, vatandaşın hukuku ayrı olmamalı. Bunu en çok da barolar, hukukçular, avukatlar savunuyorlar ve doğruyu söylüyorlar. Eğer güçlü olacaksak, adalete inandığımız için güçlü olmalıyız. Gücü baskıyla değil adaletle sağlamalıyız. Türkiye'nin bu konuda önemli adımlar atması durumunda, dünyadaki saygınlığı artar.

Saraylarla, sarayların penceresinden dünyaya bakarak, Türkiye'ye bakarak kendinizi güçlü göremezsiniz. Güç farklı bir şeydir, akılla elde edilir, baskıyla, kaba kuvvetle, kol gücüyle elde edilmez. O nedenle hukukun üstünlüğü kavramına hepimizin çok daha fazla ihtiyacı var.

Bu vesileyle burada olmaktan memnunum, baro yöneticileriyle, hukukçularla beraber aynı şeyleri düşünüyoruz. Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını, eşitliği savunuyoruz. Ama Türkiye bugün, bu koşulları yaşamıyor. Türkiye'de maalesef birilerinin hukuku var, birileri üzerine yoğun baskılar yapılıyor. Parlamento da bu süreç içinde gerekli özeni gösterm
iyor."

CHP Lideri Kılıçdaroğlu açıklamalarından sonra gazetecilerin sorularını da şöyle yanıtladı;

Soru: "Basına yapılan operasyon özellikle yurtdışında da ciddi tepkiyle karşılandı. AB ve hatta komisyonun sert açıklamaları oldu. Türkiye'nin imajı noktasında basına yapılan operasyonu nasıl değerlendiriyorsunuz?"
Kemal Kılıçdaroğlu: "Türkiye'nin imajında öteden beri süren, yani son 3 - 4 yıldır devam eden ciddi bir kayıp var. Bunu görmemek mümkün değil. İktidar kanadı da bunu görüyor. Çağdaş dünyanın, AB'nin, önemli kurumların Türkiye'yle ilgili ciddi kaygıları var. Özellikle demokrasi konusunda, özgürlükler konusunda ciddi kaygılar taşıyorlar ve onlarda haklı olarak Türkiye'de neler oluyor, basın üzerindeki baskılar, demokrasiye yönelik müdahaleler var diye düşünüyorlar."

Soru: "Bilboardlar konusu."
Kemal Kılıçdaroğlu: "Kiralamak istedik ama bu konuda engeller çıkarıldı. 17 - 25 yolsuzlukları unutturulmak isteniyor. Bunu unutmayacağız ve unutturmayacağız."

Soru: "Efendim dünkü operasyonun özellikle dizi senaristlerinin, yönetmenlerin ve hatta asistanların gözaltına alınması eleştiri topladı. Yani hayali bir şey üzerinden mi operasyon yapılıyor eleştirisini getirdi. Siz ne düşünüyorsunuz?"
Kemal Kılıçdaroğlu: "Operasyonlar bize öğretilen hukuk çerçevesinde yapılan operasyonlar değil. İntikam alma güdüsüyle yapılan operasyonlar bunlar. Devleti yönetenler devleti intikam güdüsüyle yönetemezler, hınçla yönetemezler. Ben rövanşını alacağım bir öncekinin anlayışıyla devleti yönetemezler. Ama bu yönetim tarzı o kadar belirgin ki devletin televizyonuna bile yansımış durumda. Devletin televizyonu bile yani TRT bile önyargıyla haber yapıyor, önyargıyla bilgi toplamaya çalışıyor ve onları kamuoyuna yansıtmaya çalışıyor. Bunlar doğru değil."

Soru: "Efendim Sayın Birgül Ayman Güler'in bir değerlendirmesi oldu. Cemaatle CHP yerel seçimlerde işbirliği yaptı diye bir iddiası oldu. Bu sözlerle ilgili olarak neler söylemek istersiniz?"
Kemal Kılıçdaroğlu: "O konuyu arkadaşlarım değerlendiriyor."

Soru: "Bir disiplin süreci sözkonusu olabilir mi?"
Kemal Kılıçdaroğlu: "Değerlendiriyoruz arkadaşlar. Önce o ifadeler gerçekten söylenmiş mi, söylenmemiş mi bakılacak ona göre değerlendirilecek."

Soru: "HDP kanadından ittifak yapılabilir hatta bir parti ismi de dile getirildi Sayın Zozani tarafından. Sizin bu çağrıya yanıtınız ne olur?"
Kemal Kılıçdaroğlu: "Bizim hiç kimseyle ittifak yapmaya ihtiyacımız yok arkadaşlar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak seçimlere gireceğiz. Bu özellikle AKP kanadının bilinçli olarak dillendirdiği bir söylem."

Soru: "Efendim son olarak Hülya Avşar'ın tazminat davası sizin yeni Cumhurbaşkanlığı sarayıyla ilgili sözleriniz üzerine."
Kemal Kılıçdaroğlu: "Hülya Avşar kim efendim? Kim Hülya Avşar? Sanatçı mı? Sanatçılığı tartışılır kimse kusura bakmasın. Yalakadan sanatçı olmaz arkadaşlar. Yalakadan sanatçı olmaz herkes bunu böyle bilmek zorundadır. Sanatçı dik durur, sanatçı aykırı insandır, gücün karşısında sanatçı eğilmez. Gücün karşısında eğilen kişiye de sanatçı denmez. Sadece bizim ülkemizde değil, bütün dünyanın ortak söylemidir bu. Sanatçı dik durur, rüzgara karşı yürür, aykırıdır. Aykırılığın uyumudur sanatçı. Bunu böyle bilmemiz gerekiyor."

    Pazartesi, 15 Aralık 2014 09:35

Bağlantılı Konular