Tanrıkulu: "Roman yurttaşların bu diziye yönelik tepkilerini bir an önce dikkate alın!"

Sezgin Tanrıkulu: "Roman Havası" dizisinin yapımcısı ve yayıncılarına çağrıda bulunuyorum: Roman yurttaşların bu diziye yönelik bir an önce dikkate alın!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu "Roman Havası" dizisi hakkında yaptığı yazılı basın açıklamasında şöyle dedi:

"Son dönemlerde çeşitli linç girişimlerine maruz kalmalarıyla gündeme gelen Roman yurttaşlarla ilgili önyargıları besleyen yeni bir TV dizisi yayınlanmaya başlamıştır. Gerek Roman yurttaşların gerekse ayrımcılık karşıtı kesimlerin yoğun tepkisini çeken "Roman Havası" isimli TV dizisine yönelik tepkilerin dizinin senaryo ekibi ve yapımcı şirketi ile diziyi yayınlayan televizyon kanalı tarafından bir an evvel dikkate alması gerekmektedir.

Zaten hayatın her alanında ayrımcılığa maruz kalan Roman yurttaşları daha da zora sokacak, onlarla ilgili önyargıları besleyecek basmakalıp yargıları yeniden üretmek hiçbir ahlaki değerle örtüşmemektedir.

Kamuoyunun da yakından bildiği üzere 2010 yılında Manisa'nın Selendi ilçesinde, 2013 yılında Bursa'nın Osmangazi ve İznik ilçelerinde Roman yurttaşlar linç girişimleriyle karşılaşmıştı. Bu saldırılar üzerine bulundukları bölgeleri terk etmek zorunda kalan Roman yurttaşların sorunları devam etmektedir. Benzer bir biçimde AKP'nin kentsel dönüşüm politikaları ve diğer ayrımcı politikaları neticesinde Roman yurttaşların sorunları son derece ciddi boyutlara ulaşmıştır.

Bu bağlamda, "Roman Havası" dizisinin yapımcısı ve yayınlayıcılarına çağrıda bulunuyorum: Roman yurttaşların bu diziye yönelik tepkilerini bir an önce dikkate alın! Romanlara yönelik ayrımcılığa, linç girişimlerine ortak olmak istemiyorsanız, onların gerçek sorunlarına odaklanın! Romanlarla ilgili basmakalıp yargıları yeniden üreterek reyting almaya çalışmak, Roman yurttaşların acılarından, sıkıntılarından nemalanmaya çalışmaktır!"

    Cuma, 12 Aralık 2014 10:46

Bağlantılı Konular