Yılmaz: "İşbaşaran Cumhurbaşkanı ve eşine hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı"

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, eski milletvekili Fevzi İşbaşaran'ın Cumhurbaşkanı ve eşine Twitter'dan hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandığını anımsattı.

1 Aralık 2014 tarihli adli bilişim inceleme raporunda, hakaret içeren tweetlerin Fevzi İşbaşaran'ın resmi hesabından atılmadığının belirtildiğini, İşbaşaran'ın da bunların kendisine ait olmadığını söylediğini ifade eden Yılmaz, buna rağmen tutuklamanın gerçekleştiğini söyledi. Yılmaz, bilişim bürosunun raporuna rağmen tutuklama kararı verilmesinin hatalı olduğunu söyledi.

Fevzi İşbaşaran'ın gözaltındayken avukat olduğu belirtilen İsmail Barbaros tarafından ziyaret edilerek darp edildiğini; karakol çıkış saatinin Twitter'dan duyurulduğunu ve çıkışta saldırıya uğradığını; ellerinde pankart ve döviz bulunduran bir kalabalığın kendisini linç etmek istediğini söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti: "Ne yazık ki bu kalabalığın içinde AKP Milletvekili Metin Külünk de vardır. Külünk, Meclis'te de pek çok arkadaşımıza saldırdı. Burada da planlanmış bir saldırı içinde olduğunu görmekten bir milletvekili olarak büyük üzüntü duydum. Meclis Başkanlığı kendisini uyarmalı ve hakkında fezleke düzenlenmelidir. Böylesi bir girişimin içinde Külünk'ün olması kabul edilebilir bir şey değildir. AKP tarafından organize edildiğini düşündüğümüz milis güçler devreye konulmaktadır."

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile görüşmelerine ilişkin soru üzerine Yılmaz, casusluk davasıyla ilgili şu an 36 kişi hakkında yakalama kararı olduğunu, 5 kişinin halen cezaevinde olduğunu anımsattı. Yılmaz, "Bu dava da kumpas davalarından biridir. Bu zaman kadar hak ihlali ile ilgili bir karar verilmedi. Sayın Kılıç bu başvuruyla ilgili raportörün raporunu verdiğini ve önümüzdeki günlerde inceleneceğini söyledi." diye konuştu.

    Cuma, 12 Aralık 2014 10:17

Bağlantılı Konular