"Gelişmeler Cumhurbaşkanı'nın fiili başkanlık uygulamasını hayata geçirmek istediğini gösteriyor"

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, kamuoyuna, anayasal sistem ile Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıkla ilgili görev, yetki çerçevesi açık olmasına rağmen Cumhurbaşkanı'nın bir taraftan kendi icraatlarını uygulamak bir taraftan da hükümeti yönetmek amacıyla "gölge kabine" kurduğu yönündeki bilgilerin yansıdığını ifade etti.

Gelişmelerin Cumhurbaşkanı'nın fiili başkanlık uygulamasını hayata geçirmek istediğini gösterdiğini belirten Kart, şöyle devam etti: "Bu kapsamda kurulduğu ifade edilen daire başkanlıklarının nitelikleri de göz önüne alındığında tümüyle yürütme ve icra yetkisini içeren bir çalışmanın yapıldığı görülüyor. Başbakanlığı döneminde birçok anayasal ihlalin içerisinde olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde anayasal ihlal sürecini anayasal darbe boyutuna taşımak ve bunu kurumsal hale getirmek istediğini görüyoruz. Cumhurbaşkanı’nın bu girişimine karşı sadece Başbakan'ın değil, her bakanın ayrı ayrı tavır koyması zorunluluğu var."

Atilla Kart, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Resmi Gazete'de neden yayınlanmadığını ve bu kapsamda Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü'ne Başbakan tarafından gerekli talimat verilip verilmediğini sorarak, "Bunu önergeye dönüştürdük ve bugün itibariyle kayda girdi. Başbakan'a yönelttiğimiz bu önergenin bir örneğini 25 bakanın her birine ayrı ayrı yönelttik." dedi.

Atilla Kart, gazetecilerin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un "torpil listesi" iddialarına ilişkin bir sorusu üzerine, bunu hükümet mensuplarının da inkar edemediğini iddia ederek, "Başbakan bütçe konuşmasında buna cevap veremedi. 15 , 18 yıl önceki birtakım iddiaları gündeme getirdi. Sen Başbakansın ve Genel Başkanımıza yönelik olarak o noktada bir suçlama varsa bunun yasal gereğini elbette yapabilirsin." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, milletvekillerinin haklarıyla ilgili Genel Kurul'daki konuşmasının hatırlatılması üzerine Kart, "Milletvekillerinin hakları, görevleri, yetkileri, sorumluluklarını kapsayacak şekilde statülerini gösteren tek başlık altında bir düzenlemenin gerektiği görüşlerine ben de katılıyorum." dedi.

    Cuma, 12 Aralık 2014 10:03

Bağlantılı Konular