Levent Gök'ten Fatih Köprüsü ile ilgili soru önergesi

Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu: “Fatih Köprüsü’nün yaya ve araç trafiği bakımından korkuluklar onarılarak, gece aydınlatması arızası giderilerek seyahat için güvenlikli bir ortama kavuşturulmasının koşulları sağlanmış mıdır?"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim. 12.12.2014

Levent GÖK
Ankara Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili

04.11.2014 tarihinde sunduğum yazılı soru önergesiyle (7/54709) Keçiören Fatih köprüsündeki korkulukların sökülmüş olması ve gece aydınlatmasının olmaması nedeniyle yayalar ve araçlar için ortaya çıkan tehlikelere karşı alınması gereken önlemleri dikkate sunmuştum.

Bugün basında, anılan köprünün altında özellikle üniversiteli gençlerin mağduriyetine ilişkin bilgi ve haberler yer almış bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi'nin; Veteriner, Ziraat Fakülteleri, Devlet Konservatuvarı, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Başkent Meslek Yüksek Okulu'na yürüyerek giden öğrencilerin büyük bir bölümünün Fatih Köprüsü'nün altından geçtiği ve son birkaç aydır Fatih Köprüsü'nün altını mesken tutan kişilerin hava karardıktan sonra ortaya çıktıkları, uyuşturucu kullandıkları, bali çektikleri ve gelip geçenlere şiddet uyguladıkları, yolcuların taciz ve gasp olaylarına maruz kaldıkları ifade edilmektedir.

Fatih Köprüsü'nün altının suç yuvasına döndüğü ve mevcut durumdan okulların güvenlik görevlilerinin dahi korktukları, endişenin çok yaygın olduğu belirtilmektedir.

Bu bağlamda;
1- Fatih Köprüsü'nün yaya ve araç trafiği bakımından korkuluklar onarılarak, gece aydınlatması arızası giderilerek seyahat için güvenlikli bir ortama kavuşturulmasının koşulları sağlanmış mıdır?
2- Yolu Fatih Köprüsü'nün altından geçen üniversite ve yüksekokul öğrencilerinin can ve mal güvenliğini, öğrenim özgürlüğünü sağlayacak önlemlerin derhal alınması için ilgililere gerekli talimatları ne zaman vereceksiniz?"

    Cuma, 12 Aralık 2014 17:27

Bağlantılı Konular