"İç güvenlik paketi patlamaya hazır bir bombadır ve şu an TBMM'ne bırakılmıştır"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, İç Güvenlik paketinin, Türkiye'nin geleceğine konulan bir ipotek olduğunu belirtti.

Levent Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bu haftanın İnsan Hakları Haftası olduğunu anımsatarak insan hakları kavramının, bütün dünyada insanlık onurunu korumak, geliştirmek ve en üst noktaya çıkarmak amacıyla herkesin, her ortamda verdiği unutulmaz, destansı mücadeleler sonucunda ulaşılan bir kavram olduğunu belirtti.

Bütün dünyada insan hakları kavramının geliştiğini ifade eden Gök, ancak Türkiye'nin  Ak Parti iktidarları döneminde, hızla dünyada saygınlığını, itibarını yitiren ülke konumuna sürüklendiğini ifade etti.

AKP İktidarının birbiri ardına getirdiği yasalarla Türkiye'de yaşayan herkesin özgürlük alanlarına müdahale ettiğini, ülkenin kazanımlarının AKP tarafından budanmaya, yok edilmeye çalışıldığını ileri süren Levent GÖK, "Getirilen düzenlemeler antidemokratik hükümlerle donatılmıştır, her alanda geriye gidiş yaşanmaktadır. Bu geriye gidiş, Türkiye'yi çok tehlikeli çatışma noktasına sürüklemiş bulunuyor." dedi.

Levent GÖK, getirilen yasalarla polislere, valilere geniş yetkiler verildiğini belirterek, AKP'nin iç güvenlik ve yargı paketleriyle kendi yargısını oluşturmaya yöneldiğini, bununla Türkiye'nin büyük bir kaosa doğru sürüklendiğini söyledi.

AKP tarafından muhalefetin sesini kesmek üzere herkesin üzerine baskı anlamına gelen bu yasal düzenlemelerin 74 milyona yapılacak en büyük haksızlık ve kötülük olduğunu kaydeden Gök, "İç güvenlik paketi bu haliyle yasalaşırsa Türkiye'de demokrasiden, insan haklarından söz etmek mümkün olmayacaktır. Türkiye'de insanların kendilerini güvende hissedeceği ortam kalmayacaktır." dedi.

Tartışmalara katılan Başbakanın, Cumhurbaşkanının sanki 12 yıldır iktidarda bulunanlar kendileri değilmiş gibi, paketle ilgili değerlendirmelerde bulunan herkesi suçladıklarını, kamu düzenini kuracaklarından bahsettiklerini belirten Levent GÖK, "Adama, 12 yıldır neredeydin, ne yaptın, kamu düzenini nasıl tahrip ettin?" diye sorarlar. AKP, önce bunun hesabını vermelidir." diye sordu.

"AKP, iç güvenlik paketiyle kendi emniyetini kurmak istiyor. AKP'nin silahlı kuvvetlerine doğru gidiliyor.  AKP, sivil darbeyle muhalefeti susturmak istiyor. AKP'nin düzenlemeye karşı mücadele edenleri suçlamaya hakkı yoktur." diyen Levent GÖK, "AKP, Türkiye'de bir kargaşa ortamı istemiyorsa bu düzenlemeyi geri çekmek zorundadır. Ortaya bomba atacaksınız, patlatmak için zaman kollayacaksınız, herkes 'bu bomba patlar' diye uyaracak, siz hala bombayı tutmaya devam edeceksiniz. İç güvenlik paketi AKP'nin, sivil darbe girişiminin son aşamasıdır. Laik cumhuriyetin üzerine iyice şal örtülecektir. Darbe dönemlerini yaşadığımız ortamlarda bile böylesi uygulamalarla karşılaşılmamıştı. İç güvenlik paketi, Türkiye'nin geleceğine konulan bir ipotektir. Türkiye'nin geleceği tehdit altındadır, demokrasi, 74 milyonun hak ve hürriyetleri tehdit altındadır. Bu yasayla sorunlar çıkacaktır." dedi.

    Perşembe, 11 Aralık 2014 17:06

Bağlantılı Konular