Böke: "Hane halkı tüketmiyor, devlet tüketiyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke büyüme rakamlarını değerlendirirken, "Damarlarımız tıkalı, kalp krizine adım adım yaklaşıyoruz." dedi.

CHP’nin ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yılın üçüncü çeyreğine ilişkin yaptığı açıklamayla büyümede sert bir düşüşün gerçekleştiğinin ortaya çıktığını ifade ederek, "Büyümenin kompozisyonuna bakıldığında resim çok iç karartıcı. İç tüketim sadece ve sadece devletin tüketmesi yoluyla tetikleniyor şu anda. Hane halkları tüketmiyor. Daha da önemlisi Türkiye'nin yarınını kuracağı sermaye stokunun oluşması için gereken yatırım da yapılmıyor. Sabit fiyatlarla baktığımızda yatırımlar yüzde 0.4 azalmış. Bu, yarına dair çok iyi şeyler söylemiyor." diye konuştu.

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu büyümenin potansiyel büyüme olduğuna işaret eden Böke, bunun yatırımla, beşeri sermayeyle, emek gücüne katılımla ve teknoloji gücüyle büyüyen Türkiye anlamına geldiğini söyledi. Böke, "Yarına yatırım olan sabit sermaye oluşumunun hiç değişmemiş olması, yarının öngörülemez olmasından kaynaklanıyor. Emeğin çalışabileceği dahil olabileceği gerekli üretim ortamı Türkiye'de maalesef yok." dedi.

İşsizlik artacak
Selin Sayek Böke bu büyüme oranlarının Türkiye'de işsizliğin daha da artacağı anlamına geldiğine dikkat çekerek, Türkiye'de iş gücünün artış hızıyla karşılaştırıldığında yaratılması gereken istihdam için en az yüzde 5 büyümesinin gerekli olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Bunun altında her büyüme rakamı Türkiye'de işsizliğin artacağı anlamına gelir. Bundan sonraki işsizlik rakamlarının hızlı artacağını öngörebiliriz. Sanayi üretim endeksi de aylık değişmede bize kötü tabloyu göstermişti. O da daralmıştı. Oysa sanayi üretim endeksleri çok değişkendir. O da büyümenin yavaşlayacağının sinyalleriydi. Bu kalıcı bir durum. Yani bu, Türkiye'nin bir kalp hastası olduğunun ve damarlarının tıkalı olduğunun göstergesi. Ve Türkiye, kalp krizine adım adım yaklaşıyor. Fabrikaların kurulması işyerlerinin açılması gerek. Sermaye stokunu büyütmek için şu anda işveren yatırım yapmıyor. Yapmayınca işverenin vereceği iş de olmuyor. Çünkü işverenin yatırım yapacağı bir ortam yok. Hukukun üstünlüğü bu nedenle önemli. Uzun vadeli istihdam yaratıcı yatırım, kuralları iyi eşit işleyen, ekonomik araçların siyasi araç olarak kullanılmadığı bir ekonomik düzenle, insanına değer veren bir düzenle mümkün."

Bu kaderi değiştirebiliriz
Türkiye'nin hak ettiği yere gelmek için mutlaka yüzde 5-6'larda büyümesi gerektiğinin altını çizen Böke, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Büyümede yüzde 3 ve altındaki rakam durgun bir ekonomi anlamına gelir. Bu kadar bir büyümeyi bile ancak ve ancak dışardan borçlanma ile gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu da genelde kısa vadeli borçlanma. Yani yarın yabancı yatırımcı Türkiye'den vazgeçerse bu yüzde 3 büyümeyi bile yakalanamaz. İşsizlik daha da artar, krizlere yakalanırız. Bugün petrol fiyatları düştü, ama yarın fırlarsa ve AB ülkeleri dışarıya yatırım yapmaktan vazgeçerse bu yüzde 3'ü bile yakalayamaz.

Bu çözülemeyecek sorun değil. CHP'nin ekonomik programı tam da bu sorunları çözecek bir program. Türkiye bu kadere muhtaç değil. Bu kader değişebilir. Türkiye'nin potansiyelini büyütmek gerekiyor. İnsan gücünü doğru kullanmak gerekiyor. Türkiye'nin en büyük kaynağı insan ama iş gücüne katılmaya dair ciddi problemler var. Torpil ve kayırmacılık bunun bir parçası. İşi ehline vermemekten kaynaklanan, sağlıklı üretim yapmamaktan doğan problemler var. Nüfusun yarısı kadınlar işgücüne katılmıyor. Bu insan kaynağına yatırım yapmadığımız için onları üretime katacak bir gelecek de sağlamamış oluyoruz. Bu eğitim politikaları ile değiştirilebilir. Türkiye'nin potansiyelinin arttırmak CHP'nin ekonomik programı ile mümkündür."

    Çarşamba, 10 Aralık 2014 16:23

Bağlantılı Konular