"Hak taleplerin​e kurşunla karşılık verilen ülkede insan haklarında​n söz edilemez"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada "Daha güzel ve özgür bir Türkiye özlemlerini dile getiren  gençlerin üzerine kurşunlarla karşılık veren polisleri 'kahraman ilan edenler'in yönettiği bir ülkede insan haklarından söz etmek mümkün değildir." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesiyle, kişinin diline, dinine, mezhebine ve cinsiyetine bakılmadan insan haklarından yararlanması gerektiğinin belirtildiğini kaydeden Ağbaba, ancak hem ülkemizde hem de Dünyanın pek çok ülkesinde insan hakları ihlallerinin artarak devam ettiğini ifade etti.

Türkiye'nin unutmak istediği,  darbe dönemlerinde yaşanılan insan hakları ihlallerinin AKP ile birlikte tekrar hortladığını kaydeden  Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "AKP Hükümetinin uygulamalarıyla darbeci generalleri geride bırakması ülkemizin insan hakları ve demokrasisi açısından düşündürücüdür." dedi.

Veli Ağbaba, açıklamasında; "Daha çok kısa bir süre önce Gezi Direnişinde gençlerin sokak ortasında polis kurşunlarıyla, sopalarla öldürülmesine, onlarca kişinin gözlerinin kör edilmesine, binlerce kişinin hukuksuz bir şekilde tutuklanmasına tanık olduk. Daha güzel ve özgür bir Türkiye özlemlerini dile getiren  gençlerin üzerine kurşunlarla karşılık veren polisleri 'kahraman ilan edenler'in yönettiği bir ülkede elbette insan haklarından söz etmek mümkün değildir" ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Yasama, Yürütme ve Yargının bir elde toplanması  çabaları, tek adamcılık anlayışının zirveye çıktığı, televizyon dizilerinin senaryosundan, kadınların doğum yapma şekline, futbol takımı başkanının kim olacağından,gazetelerde hangi manşetin atılacağına kadar her alanda kontrolü elinde tutmak isteyen bir zihniyet Türkiye'yi hızla gericileştirdiğini." ifade etti.

"10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde, daha eşit, daha özgür, daha demokrat yarınlara kavuşmak adına otoriter bir iktidara  ve diktatör anlayışlı kişilere karşı mücadele etme gerektiğini" kaydeden Ağbaba, "Devlet tüm bireylere eşit yurttaş anlayışıyla hareket ederek insan haklarını birinci öncelikli konusu yapmalıdır." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Demokrasinin tüm unsurlarıyla yaşandığı, temel hak ve özgürlüklerin yok sayılmadığı, kimsenin ötekileştirilmediği bir yaşam dilekleriyle 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nü kutluyorum." ifadelerini kullandı.

    Çarşamba, 10 Aralık 2014 15:17

Bağlantılı Konular